Mesajı Okuyun
Old 31-01-2007, 18:30   #9
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Mesaj Sahibi:selma saral
Alıntı:
Hatta vekalet veren müvekkili,daha önce Noterde aynı taşınmazı başka bir şahsa satmış değerini de 30.000.YTL olarak göstermiştir.Meslektaşım bu şahsa ihtarname gönderip, hakkında işlem yapacağını sözlü olarak bildirmesi üzerine, müvekkiliilk şahsa 30.000.YTL değerinde senet vermiş.Meslektaşım o kadar zor bir duruma sokmuşlar ki!Aslında aracı olan şahıs herşeyibiliyo ama o da cezaevinde.Yardımlarınız için teşekkürler!!!!1

Çelişki arayacak olursak ikinci mesaj çelişki dolu... Ancak ilk mesaj karşısında benim sorduğum soruya bir yanıt alabilsek, sorun büyük ölçüde çözülecektir.

İkinci mesajda,

Alıntı:
Meslektaşım bu şahsa ihtarname gönderip, hakkında işlem yapacağını sözlü olarak bildirmesi üzerine

denilmektedir. İhtarname çekilerek, işlem yapılacağı"sözlü" nasıl bildirilmektedir? Bunu soru sahibinin acelesi olmasına bağlayalım. Ancak,
Alıntı:
Hatta vekalet veren müvekkili,daha önce Noterde aynı taşınmazı başka bir şahsa satmış değerini de 30.000.YTL olarak göstermiştir.Meslektaşım bu şahsa ihtarname gönderip, hakkında işlem yapacağını sözlü olarak bildirmesi üzerine, müvekkiliilk şahsa 30.000.YTL değerinde senet vermiş.
şeklinde yazılınca işler iyice çıkmaza girmektedir.

Önceden bir başkasına satılmış veya satılması vaad edilmiş bir taşınmaz var, bedeli alınmış...Açıklamaya göre sonradan vekil tayin edilen avukat, ihtarname keşide edip (Galiba müvekkiline) "hakkında işlem yapacağını" bildirmiştir.Buradaki işlem ne olabilir diye düşündüm. "Beni vekil tayin ettin şimdi vazgeçiyorsun, şu kadar para vermezsen hakkında yasal yollara başvuracağım" şeklinde bir işlem midir,acaba...Müvekkil bu ihtarı alınca neden ilk satıştan vazgeçsin ki? İhtardan korkan müvekkil, ilk alıcıya 30.000 YTL bedelli bir senet veriyor...İlginç tabii ki...

Ama tüm bunlara rağmen hala en tuhafı (Herşeyin doğru olduğunu varsayarak); müvekkili ile aralarında, ihtarname keşide edecek kadar gerilim olan avukat; 12.500 YTL ye sattığı taşınmazın değerini 30.000 YTL olarak göstererek, müvekkili adına fazladan harç yatırmayı göze almaktadır. Ben bu sorunun yanıtı her şeyi çözecektir kanaatindeyim.

Saygılarımla