Mesajı Okuyun
Old 25-12-2006, 11:20   #11
ISIL YILMAZ

Sn.Av.Uygar,

Elbette ki müvekkile "bağlı " çalıştığınızda işi red hakkınız vardır. Ancak bu red hakkını kullanırken serbest çalışan bir avukattan daha farklı sonuçları göze almanız gereklidir.

Yalnız çalışmıyorum, birlikte çalıştığım ve firmanın hiyerarşik düzeni içinde bana "bağlı" bulunan bir meslektaşım var, bir dönem katip de almıştık. Ara sıra stajyerimiz de oluyor. Baktığınızda, bu kişiler ile benim aramda bir ast-üst ilişkisi var. Ancak, bana göre bu ilişkinin belirleyicisi ben değilim, karşılıklı tavırlarımız ve iş yapma biçimimiz belirleyicidir. Biz burada bir takımız. Bu takımın bir yönlendiricisi olacak ise bu kişi ben oluyorum. Kısaca kimse benim "yanımda" çalışmıyor. Birlikte çalışıyoruz. Ancak, takımı yönlendiren bir kişinin olması işleri her daim kolaylaştırır.

Sizin sorunuzu ve kaygınızı anlamıyor değilim. Ben, serbest çalıştığımda bir iş için benden kıdemli bir meslektaşımla kısa süren bir işbirliği içine girmiştim. Ancak, bu mesletaşım bana "bir meslektaşı" gibi değil de burnunun sürtülmesi gereken bir çömez gibi davrandığı anda da bu davranışı kabul edemeyeceğimi belirtip işi bırakmıştım. Söylemek istediğim şey şu, serbest çalışırken de bağlı çalışırken de yapılan iş avukatlıktır. Bir aöukatın da her zaman sonuçlarını göze almak kaydıyla işi red hakkı bulunmaktadır. Bazen öyle durumlar olur ki, hem şöför mahalli olsu, hem teker üstü olmasın hem da havadar olsun diyemiyoruz.

yapacağınız savunmanın dayanaklarını seçememe konusunu ise katiyyen anlayamadım, biraz somutlaştırmanızı rica ediyorum. zira, hukukçu olan ben isem, stratejiyi de ben kurarım. Bu bir güven ilişkisi ise, ilişkini temeline uygun davranmayan müvekkili de en sert biçimde uyarırım. Ben nasıl başka birimlerin işine karışmıyorsam, mühendise nasıl bina dikeceğini anlatmıyorsam, anlatacak yeterliliğe sahip değilsem o da benim savunma ya da iddia araçlarıma karışamaz. Ancak, müvekkilimize bu araçları ve sonuçlarını anlatmak ve dava ile ilgili riski göstermek de bizim birincil vazifemizdir. Bir avukatın en önemli ödevlerinden biri müvekkilini bilgilendirmektir. Müvekkiliniz ikna olmadı ise size soru sorma ve kullandığınız bu enstrümanları sorgulama hakkı vardır.

Bence, müvekkillerle de meslektaşlarımızla da yaşadığımız sorunun temelinde "bağlı" ya da "serbest" çalışmak değil, meslek kültürünü oturtamamak yatıyor.

Saygılar.