Mesajı Okuyun
Old 18-09-2009, 08:07   #5
Armağan Konyalı

Bildiğim için yazmıyorum; bilmediğim için soruyorum:
Bir siyasi partinin ilçe teşkilatı HUMK 17.maddede sözü edilen "şube" kavramı kapsamına girer mi?
HUMK - MADDE 17 - Hakiki veya hükmi bir şahsın muhtelif mahallerde şubeleri bulunduğu takdirde o şubenin muamelesinden dolayı iflâs dâvası müstesna olmak üzere o şubenin bulunduğu mahalde dahi dâva ikame olunabilir.

İlgili Kanun maddeleri aşağıda sunulmuştur:

SİYASİ PARTİLER KANUNU
İLÇE TEŞKİLATI
MADDE 20 - (Değişik 1. ve 2. fıkra: 3420 - 31.3.1988) Siyasî partilerin ilçe teşkilatı, ilçe kongresi, ilçe başkanı, ilçe yönetim kurulu ve belde teşkilatından meydana gelir.

Diğer Kanunların Genel Olarak Uygulanacak Hükümleri
MADDE 121 - Türk Kanunu Medenisi ile Dernekler Kanununun ve dernekler hakkında uygulanan diğer kanunların bu Kanuna aykırı olmayan hükümleri, siyasi partiler hakkında da uygulanır.

DERNEKLER KANUNU
Amaç ve kapsam
MADDE 1.- Bu Kanunun amacı; dernekler, dernek şube veya temsilcilikleri, federasyonlar, konfederasyonlar ve yabancı dernekler ile merkezleri yurt dışında bulunan dernek ve vakıf dışındaki kar amacı gütmeyen kuruluşların Türkiye'deki şube veya temsilciliklerinin yasak ve izne tabi faaliyetlerini, yükümlülüklerini, denetimlerini ve uygulanacak cezalar ile derneklere ilişkin diğer hususları düzenlemektir.
MADDE 2- h) Bu kanunun uygulamasında Şube: Dernek faaliyetlerinin yürütülebilmesi için bir derneğe bağlı olarak açılan, tüzel kişiliği olmayan ve bünyesinde organları bulunan alt birimi, ifade eder.