Mesajı Okuyun
Old 06-08-2019, 10:11   #2
Av. Musa TAÇYILDIZ

Alıntı:
Yazan Mgul
Merhabalar sayın meslektaşlarım,
Sizden bir konu hakkında yardımınızı rica ediyorum, şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim.
İcra dairesine borçlu kamu kurumu tarafından sunulan kesin teminat mektubu bulunmakta. Teminat mektubu yargıtaydan ilamın kesinleşmesi durumunda teminat bedelinin ödenmesi hususunu içermekte. Dosyamız Yargıtay'dan tarafımız lehine kesin olmak üzere onandı. Ziraat Bankası şubesine İcra dairesinin teminatı boz ve teminat bedelini öde müzekkeresine rağmen ödemeden emtia edilmekte ,Sebep ise banka müdürü teminat mektubunun aslının bankaya ibrazını göstermekte. Daha önceden de teminat mektubun çözülmesi müzekkeresi yazıldı ve aynı müdür yine mektubu çözmedi. Hakkında suç duyurusunda bulundum KYOK verildi . Verilme sebebi ise kanunda dahi düzenlenmemiş olan teminat mektubunun bankaya sunulmasının zorunlu olması ve bu zorunluluğun kanuni düzenleme ile hüküm altına alınmış olması. Tarfaım eksik mi araştırdım diye çelişkiye de düşmekteyim. Zira ziraat bankasına ilişkin mevzuatlarda bu hususta bir düzenleme bulunmamakta kendimce yapmış olduğum araştırmalardan dolayı. Şimdi fikrinizi ve görüşlerinizi almak istediğim husus ise;
1- İcra dairesinden banka şubesine gönderilen teminatın bozularak ödenmesi müzekkeresinin hukuki hiç bir hükmü bulunmamakta mıdır , uygulamada nasıl yol izlenmektedir?
2- Banka müdürünün işleminin yasal olup olmadığı , yasal değil ise nasıl bir yol izlemeliyim? nitekim izlemiş olduğum yollardan pek birşey elde edemedim.

Belirtmek istediğim özel bir husus da var. Borçlu kamu kurumu olması sebebi ile kurumun menfaatin,i düşünmekteler.Teminatı onun için çözmemekteler. Hafta başında kurum müdürü ile görüşmemde kurumun bir alacağı olduğunu onu beklememi istediler.Artık o alacak da ne zaman ödenir ise bize de ödeyecekler. Tam bir rezalet. Banka müdürü de aynı yönde davranıyor. Kurumun menfaati ve yararı amacıyla (!). Teminat mektubu göstermelik mi sunuldu açıkçası merak da etmekteyim ;ancak burda bu rezaletin önüne nasıl geçerim asıl sorunum bu maalesef.

Meslektaşım durumunuz hakikaten enteresan geldi bana da. Normalde; müzekkereye teminat mektubunun bir örneğini ekleyerek göndermemiz halinde ödeme yapıyorlar.

Siz İİK 356 VE 357 UYARINCA İŞLEM YAPTINIZ MI ACABA? DOĞRUDAN İCRA DAİRESİNİN ŞİKAYETTE BULUNMASI İÇİN TALEP AÇSANIZ?

iik 356 CUMHURİYET SAVCILIĞINCA TAKİP:
İcra dairesince kanuna göre yapılan tebliğ ve emirleri derhal yapmağa ve neticesini geciktirmeksizin icra dairesine bildirmeğe alakadarlar mecburdur. Makbul sebep haricinde tebliğ ve emirleri yapmıyanlar hakkında ait olduğu dairece tahkikatı evveliyeye hacet kalmaksızın Cumhuriyet Savcılığınca doğrudan doğruya takibat yapılır.