Mesajı Okuyun
Old 21-09-2015, 17:06   #66
Av.Fatih Demirkale

Alıntı:
Yazan Gemici
Sayın Av.Fatih Demirkale,
Bildiğim kadarı ile Trafik kurallarına uyup uymamak konusunda yayalarla sürücüler arasında bir fark gözetilmemesi gerekir. Kendisi için kırmızı yanan sürücünün yeşil ışık yanıncaya Kadar beklemesi gerektiği gibi, kendisine kırmızı ışık yanan yayanın da yeşil ışık yanıncaya Kadar beklemesi gerekir.
bu durumda
1. kırmızıda geçtiği için kendisine ceza kesilen yaya 'gece yarısı idi, ortada in cin top oynuyordu ve hiç bir araba geçmiyordu, bu sebepten kırmızıda geçmeme kuralının bir anlamı olmadığı düşüncesi ile karşıya geçtim. Cezaya itiraz ediyorum' diyebilir mi?
- Yaya bu gerekçe ile cezadan kurtulabilir mi? Mesajınızdan çıkardığım sonuca göre sorunun cevabı evet.
2. Yaya bu gerekçe ile cezadan kurtulursa,
gece yarısı, in ve cinin top attığı, hiç bir yayanın ve arabanın geçmediği bir yerde kırmızı ışıkta geçtiği için kendisine ceza kesilen bir sürücünün de aynı gerekçe ile cezaya itiraz etme hakkı doğmaz mı?
Doğmazsa neden?

Saygılarımla

Değerli meslektaşım, işte tam da bu yüzden gece belirli bir saatten sonra trafik lambaları '' uyarı '' şeklinde sarı yanıp sönmekte, trafik yoğunluğu olan saatlerdeki gibi kırmızı > sarı > yeşil şeklinde yanmamaktadır.

Trafik işaretleri hakkında yönetmelikte '' Fasılalı Olarak Yanıp Sönen Sarı Işık : İkaz anlamında olup bu yerin yavaş ve dikkatli
geçilmesini bildirir. (Yolver işaret levhası gibi). '' şeklinde yanıp sönen sarı ışıkta belirtilmiştir.

ANCAK ; sevgili üstadım tarafından açılan konu biraz gerçekten uzak, hukuk felsefesi ile ilgili bir soruydu. Bende bu minvalde konuyu biraz felsefi olarak ele aldım.

Sorunuzun cevabına geldiğimiz vakit, gece yarısı kırmızı ışık yanıyorsa, trafik akışının olduğu bir yerde yanmaktadır ve pek tabidir ki durmak beklemek gerekmektedir. Bu hem yayalar, hem de araçlar için geçerlidir.

Dediğim gibi, biraz kurgusal olduğundan, ' kuş uçmaz, kervan geçmez '' bir yerde dakikalarca kırmızı ışık beklemenin, hukuk devleti vatandaşı olmakla ilgisiz olduğunu belirttim.

Saygılarımla.