Mesajı Okuyun
Old 08-12-2006, 14:48   #9
av.semire nergiz

sayın Admin toplumsal cinsiyet rolleri ile yetişmiş güzel ülkemizin güzel erkek hukukçuları nın hepsi olmasa bile bence çoğu kendileri ile evlendikleri/evlenecekleri kişi ile ilgili olarak müthiş bir 3. senaryo yazmışlar.Bunu da unutmayın lütfen
Bu senaryoa göre kendileri filmin başrolünde oynuyor evlendikleri/evlenecekleri kadın ise figürandır. tercihen çalışmayan eğer çalışıyor ise de yarım çalışma gerektiren öğretmen tercihen ilkokul öğretmeni vs. gibi mesleklerde çalışan kadın olması role seçilmede tercih sebebidir.Ki zaten doğrusu da bu değil midir ki öğretmenlik,hemşirelik,ebelik hatta hepsinden en iyisi ev hanımlığı rolleri kadına daha çok yakıştırılıp bu tali rollerde oynatılması.Zira evde çocuklar var onlara bakmak annenin görevidir,evde yemek,bulaşık,ütü,temizlik ve daha neler neler lazım,bunlar da kadının görevi kadın hukukçu olsa gününün çoğunu dışarda geçirse öbür görevlerini kim yapacak en iyisi çalışmasın diyor erkek ve karıcım sen üzülme,sen dışarıda çalışma ,bana çocuk doğur vs. .....ben sana bakarım diyor erkek.Veee filmin sonu mutlu sonla bitiyor.
Benim gördüğüm ve çok iyi bildiğim kadarıyla birçok hakim ve avukatların eşleri ya çalışmıyor ya da yukarıda belirttiğim mesleklerden birinde çalışıyor.Hayır söylediğiniz doğru değil diyen varsa,buyrun ankete eşiniz ne iş yapıyor?sorusunu da ekleyelim ve sonucu beraber görelim
Pardon nerdeyse unutuyordum söylemeyi benim eşim de hukukçu değil ama bu konudaki tercihim yukarıda belirttiğim sebeplerden hiiiiiiiiiç değil