Mesajı Okuyun
Old 18-02-2007, 06:05   #38
Cest la vie

Töre cinayeti ve şiddete karşı etkin mücadele başlatılıyor

Kadına karşı şiddet, töre ve namus cinayetlerinin önlenmesine yönelik geçen yıl yayınlanan Başbakanlık genelgesi meyvelerini veriyor. Genelgeyle belirlenen konuyla ilgili kuruluşlar yol haritalarını çıkardı.

Adalet, Sağlık, İçişleri, Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı, TRT ve üniversiteler şiddeti önleme çalışmalarında etkin rol oynayacak. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayınlanan genelge kapsamında koordinasyon görevi verilen Kadının Statüsü ve Sorunları Genel Müdürlüğü(KSSGM) ilgili kuruluşların yapacağı faaliyetleri raporlaştırdı. Raporda kadına karşı şiddet ile töre ve namus cinayetlerini azaltma konusunda ilgili bakanlıklar ve kuruluşların yapması gereken faaliyetlere yer verildi.

Kim ne yapacak?..

Adalet Bakanlığı`Ulusal Yargı Ağı Projesi` kapsamında, töre ve namus cinayetleri ile kadına yönelik şiddet olaylarını, günlük olarak bir havuzda toplayacak. Kadın ve çocuk hakları ile şiddet konularında hakim ve savcıların eğitim çalışmalarına katılması sağlanacak. Sağlık Bakanlığı, şiddet konusunda hastanelerin acil servislerine yönelik çalışmalar yapacak. `Acil Serviste İntihar Girişimlerine Psikososyal Destek ve Krize Müdahale Programı` çerçevesinde, aile içi şiddet ve istismara maruz kalmış kişilere de yardım edilecek. 32 ilin dsnların konaklayacağı sığınmaevlerinin sayılarının artırılması için çalışacak. Emniyet teşkilatı bünyesinde ise aile içi şiddet vakaları konusunda mağdurlara destek ve yönlendirme hizmeti vermek için birimler kurulacak. Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanlığı`na bağlı olan Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürlüğü(ASAGEM) ile KSSGM, şiddetin nedenlerini araştırarak önleyici çözümler üretecek.

Ailelere yönelik eğitim çalışmaları da yapılacak. Diyanet İşleri Başkanlığı da kadına yönelik şiddeti önlemek için çalışacak. İmamlar, çevrelerinde yaşanan kadına yönelik şiddet olaylarını ilgililere bildirecek. Töre ve namus cinayetleri konusunda toplumu bilinçlendirecek hutbe ve vaazlar verilecek. Ayrıca Diyanet, kadınlara yönelik özel günlerde faaliyetlerini artıracak. `8 Mart Dünya Kadınlar Günü``, `Anneler Günü``, `15 Mayıs Uluslararası Aile Günü`` gibi günlerde kadın eğitimini ön plana çıkaran ve şiddeti önlemeyi amaçlayan çalışmalar yapacak. TRT, şiddetle ilgili kanun değişiklikleri, cezalar, şiddete maruz kalanların hakları konusunda kamuoyunu bilinçlendiren programlar yayınlayacak. Üniversiteler ise şiddetin önlenmesine yönelik ilgili kurumların çalışanlarına meslek içi eğitim verecek.

2007-02-18 03:05:12 Zaman

http://www.tumgazeteler.com/?a=1957890