Mesajı Okuyun
Old 18-03-2024, 16:23   #2
Av. Erdem Akçay

Meslektaşım, tabletlerde android ya da ios(ipados olmuş) işletim sistemi kullanılıyor. Bu sistemler için üretilen UYAP editör uygulamaları, udf uzantılı dosyaların görüntülemesini sağlıyor ancak içerik ve dosya oluşturmaya imkan vermiyor. Örneğin UYAP'tan indirdiğiniz udf uzantılı dosyanın içeriğini okuyabilirsiniz ama yeni bir dosya oluşturamazsınız. Önceden android için özel bir uygulama vardı ancak onu da markette göremedim şimdi.

Görüntülemeyi telefonunuzdan da yapabildiğiniz için tablet bir işe yaramayacaktır.

Tablet yerine, Macbook Air ya da Windows işletim sistemi kullanan hafif bir dizüstü alabilirsiniz. Tavsiyem, Windows kullanılabilen bir bilgisayar almanızdır. Macos kullanan Macbook bazen can sıkıcı oluyor. Eski Macbook'lara Windows kurulabiliyordu ama Apple onu da engellemiş. Uygulama ile Windows kullanılabilse de işlevsel değil.

Dizüstü alırsanız, freedos olanlardan alıp, internette satılan OEM Windows lisanslarından kullanabilirsiniz. Daha ucuza gelir.

Ofis işleri yapılacağı için çok güçlü bir laptop almaya gerek yok. RAM'in yüksek olması(8 gb de yeter ama almışken 12-16 gb seçerdim) ve en az 256 gb depolama içermesi yeterli olacaktır.

Mobil imza da alırsanız, usb ile uğraşmazsınız.