Mesajı Okuyun
Old 26-08-2008, 11:05   #10
Av.Hayrullah ÇUHADAROĞLU

1: Öncelikle büronuzda bulunan dosya örneği ile mahkemedeki dosya arasında fark olmasın.
yani eskiden avukat yanında çalışırken bürodaki dosya üzerinden çalışıp duruşmaya girdiğimde görürdüm ki elimdeki cücük kadar dosya örneğine karşılık hakimin elindeki 4-5 kat fazla asıl dosyaya baktığımda şaşırırdım. Şimdi ise herşeyin bir örneği de elimde bulunuyor.bunun içinde ise karşı tarafa tebligat tarihlerinden sunduğum dilekçe havalelerin fotokopisine kadar hemen herşeyin bir suretini de muhakkak kendi dosyamda da muhafaza ediyorum.Özellikle duruşma sırasında hakim alakalı alakasız bişeyler sorabiliyor.örneğin çek miktarı nekadardı vaya kaç tane idi,falanca kişiye falanca müzekkere gönderilmiş miydi. diye zaten kendi dosyasında olan bilgileri nedense sorabiliyor.hık mık etmektense hızlı bir şekilde bulup yanıtlayarak dosyaya hakim olduğunuzu gösterin bence.

2: Dosya iç kapağına veya ekleyeceğiniz bir kağıda kısa kısa duruşma tarihçesini yazın dava tarihi celseler ve celselerde önemli ara kararları ve tabi ki bir sonraki duruşma tarihini.karşı tarafın avukatının telefon ve cep numaralarını.(o gün birden fazla duruşmanız varsa çok işinize yarayacak)

3:Müvekkil karşılasa da karşılamasa da yapılan tüm masraflar mümkünse belgeleri ile dosya içeriğinde bulunsun yine mümkünse aynı yerde.

4:Sözleşme.
Yani avukatlık ücret sözleşmesi.unutmayın noterden çıkarılan vekalet bazen hiç bir şeyi ispatlamaz.Bu konuda yine müvekkilin beyanlarını da ayrıca yazıp imzalatın.Örneğin boşanma davasında müvekkilin karşı taraf için bulunduğu iddiaların tümünü ve özellikle sizin ekleyeceğiniz hukuki savları da (müvekkilim için evliliği çekilmez hale getirmiştir,vs vs)ekleyerek imzalatın.Sonradan aşkları geri depreşip tüm bunları sizin eklediğinizi iddia edebilirler.Yine devamla görülen dava sonrası yapılacak mesela icra takibi içinde öncelikle icra takibi yapılması müvekkil tarafından istendiğini belirten bir yazıyı da imzası ile alın.

5: Dosya kapağına mahkeme adı dosya numarası davalı davacı ve vekillerinin kim olduğunu ve son olarak dava konusunu muhakkak yazın.Dosyalarınız arttıkça ve her celse arasıda artık ayları buldukça dosyalarınıza hakimiyetiniz azalacaktır.Bunlar hafızanızın hızlı bir şekilde çalışmasını sağlar.

6:Her duruşmaya girmeden önce orada ne talep edecek ve ne söyleyecekseniz ufak bir kağıda yazın dosyaya iliştirin.Mazallah tam duruşmada telefonunuz açık kalmıştır ve çalarsa aklınız başınızdan gidebilir.En nihayetinde de insanız sonuçta kendimden biliyorum

Şimdilik bu kadar aklıma geldikçe ekleyeceğim.bu arada tüm bunları deneyimli bir avukat olarak değilde 4-5 yıllık genç bir avukat olarak yazıyorum.Ne demişler hastanın halinden en iyi hasta anlar..Esen kalın..