Mesajı Okuyun
Old 21-02-2010, 18:12   #16
Yenal Ünseli

Varsayılan Yeni Anayasaya olan İhtiyacımız.

Yeni Anayasımızın, omurgası AB. Temel Haklar Sözleşmesi olan, sistematiği yeni,özlü ve herşeyden önemlisi de TBMM de azami mutabakatla yasalaşması ve sivil bir Anayasa olması gereğini vurgulamıştım, bir süre önce.Yurd dışı seyahatimden dönüşte önerimle ilgili olarak düşünce geliştiren kardeşlerime öncelikle teşekkür ederim . Bir arkadaşımız sormuş, "nedir sivil anayasa" diye..
Dostum, sivil Anayasa, darbe dönemlerinde değil parlamentoda halkın gerçek temsilcilerince müzakere edilerek yasalaşan Anayasadır.Diğer bir anlatımla özürlü demokrasimiz üzerindeki vesayeti kaldıracak, devlet değil insan merkezli bir demokratik cumhuriyet idaresinin hukuki, sosyal ve siyasi alt yapısını oluşturacak nitelikdeki bir toplumsal sözleşmedir, bilmem anlatabildim mi..?
Bir kısım yorumcularımız ise "avrupa standartlarında bir anayasanın ülkemiz için erkendir" savını geliştirmiş.Hatırlarsınız veya siyasi tarihimizde okumuşsunuzdur ,geçmişde "demokrasinin ülkemiz için lüks" olduğuna inananlar vardı..! Zira demokrasinin cumhuriyet idaresi için tehdit olacağını iddia ederek statükocu ve otoriter yönetimin ayaklarının altından kayıp gitmesinden korkar ve halkın demokrasi talebine cevap verenleri vatan hainliği ile suçlarlardı...!
Bu savlarının doruluğunu kanıtlamak için de "cahil" diye vasıflandırdıkları halkımıza olmadık eziyetleri reva gördüler.Her defa sında darbelerle statükoyu korumaya çalışarak ülkenin siyasi ve ekonomik istikrarını bozdular, Türkiyenin uluslararası topluluklardan dışlanmasının nedeni oldular amma halkımız da onları sandık başında dışlayarak demokrasiye inancını vurguladığı gibi siyasi rüştünü de ispat etti.
Ben bir kısım sözde elit çevrelerin aksine, halkımızın cahil olmadığını, ülkemizde daha çok okumuş cahillerin olduğuna ilişkin inancımı teyid ile, halkımıza güvenilmesini ve onun geleceğine sahip çıkılmasını öneriyorum.
Saygılarımla
Av.Yenal Ünseli