Mesajı Okuyun
Old 21-05-2013, 06:37   #1
Konuk

Acil yurtdisinda bosanma, velayet-tanima tenfiz-cifte vatandas cocuk

Merhabalar,

Ben Amerikada yasamaktayim ve hem Turk hem Amerikan vatandasligim bulunmakta. 2010 yilinda Turk vatandasi olan esimle evlenerek bu evlilikten bir cocuk dunyaya getirdim. Cocugumuzun dogumundan once evliligimizi konsolosluk yoluyla Turkiyeye bildirdik ve dogumdan sonra da dogum islemlerini tamamlayarak cocugumuzun Turk kimligini cikarttik. Cocugumuzun Amerikan vatandasligi ve pasaportu da bulunmaktadir.

Ancak 2012 yilinda yine Amerika birlesik devletlerinde bosandik. Eski esime usulunce tebligatlar yapilmasina ragmen durusmalara katilmadi ve bosanma kararinin ardindan da 30 gunluk itiraz suresini gecirmesiyle bosanma karari burada kesinlesti. Cocugumun velayeti bana verildi ve babasinin Turkiyeye geri donus yapmasindan dolayi sahsi munasebeti "sadece babanin Amerikaya geldigi takdirde taraflarin anlastigi zaman dilimlerinde olacaktir" diye duzenlendi. Tanima ve Tenfiz davasi henuz Turkiyede acilmadigindan dolayi Turkiye nazarinda evli durumdayiz. Eski esim Amerikadaki bosanmayi kabul etmemekte ve Turkiyeye donerek aile kurmamiz icin beni ikna etmeye calismakta, aksi takdirde Turkiyede bana dava acarak cocugu alacagini iddia etmektedir.

Sorularim soyle:

1) Turkiyede bana tanima tenfiz disinda bir dava acmasi durumunda mevcut karar ile bu davayi rededebilir miyim?

2) Cocugun dogum yeri ve dogdugundan beri yasamakta oldugu ikameti Amerikadadir. Turkiyeye cocugu gormesi icin getirmem durumunda ulkeden cikisima engel olabilir mi? Cocuk amerikan pasaportu esliginde seyehat etmektedir.(tedbiri yurt disi yasagi gibi bir takim konular okudum)Turk mahkemesi Amerikan pasaportuna yurt disi cikma yasagi getirebilir mi?

3) Musterek cocugumuz henuz 1 aylikti bosanma gerceklestiginde ve bunun uzerine baba cocugu sadece 1 kere fiilen gormustur, yani sira gonullu olarak internet uzerinden gorusme sagladigim zamanlar olmustur. Cocuk su an 2 yasindadir. Kendisinin bana velayet yada sahsi munasebeti duzenleme davasi acma durumunda yurt disinda ikamet eden bu yas gurubundaki cocuklar icin ne gibi kararlar verilmektedir?

4) Yetkili makam cocugun yasadigi yere tabi ise bu makam Amerikan mahkemeleri degilmidir? Turk mahkemelerinin velayet yada sahsi munasebet konularinda Amerikada dogup yasayan cocuk icin yetkisi varmidir?

Cevaplariniz icin simdiden cok tesekkur ediyor iyi calismalar diliyorum..