Mesajı Okuyun
Old 05-05-2002, 22:35   #1
Admin

Soru Kiracının Açtığı Kira Tesbit Davası

Merhaba,

Bana enteresan gelen bir konuda görüşlerinizi almak isterim: Kiracının davacı olduğu ve yeni dönem kirasının tesbitini istediği bir kira tesbit davası hakkında ne düşünürsünüz?

Uygulamada neredeyse hiç rastlanmayan bir örnek olmakla birlikte bildiğim kadarıyla Yargıtay içtihatları bu örneğe cevaz veriyor. Kaldı ki içtihatlar olmasa bile böyle bir dava açmayı engelleyecek bir hukuki engel göremiyorum.

Eğer bu konuda hemfikirsek karşımıza çıkan bazı sorunlar var dilerseniz örnek üzerinden konuşalım: Kira kontratı (6570'e tabii elbet) USD üzerinden 1 yıllık yapılmış ve 4 yıl da birer yıllık olarak yenilenmiş. Örneğin kontratın artış şartı da yıllık %2 olsun (Dolar üzerinden). Bu örnekten hareket eder ve kiracının bu davayı açabileceğini varsayarsak:
  • Kiracının davayı açması için ihtar şartı arar mısınız?
  • Kiracı ihtar çekmiş olsun ya da olmasın davayı açtığında dava devam ederken kirayı hangi miktar üzerinden ödemeli?
  • Kira Tesbit davası açıldığında eski bedel üzerinden ödenen kira temerrüt oluşturur mu?
  • Mahkeme davayı kabul ederse bundan sonraki yıllarda durum ne olacak (İhtar, artış şartı, kiranın $, TL olması) yönlerinden.

İlginç bir hukuki sorun olduğunu düşünüyorum. Ne dersiniz?