Mesajı Okuyun
Old 07-04-2013, 16:55   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Alıntı:
Boşanma davasını kimin açtığının bir önemi var mıdır?

Anlaşmalı boşanma olmayacak ise davayı kusursuz veya daha az kusurlu eşin açması uygundur.

Alıntı:
evlendikten 1.5 sene sonra tamamen benim paramla ve benim ailemin desteğiyle benim üzerime bir ev aldık.Boşanma davası sonucunda ev evlilik sonrası alındığı için tüm bunlara rağmen ikimize mi paylaştırılır?

Adınıza kayıtlı ev için ailenizin verdiği para bağış sayılır ve bu miktar kişisel mal olarak kabul edilerek hesaplamaya dahil edilmez.

Sizin ev için ödediğiniz paranın kaynağına göre kalan kısma ilişkin yanıtlar değişecektir;

a-Eğer evlenmeden önce biriktirdiğiniz paradan veya evlilik sonrasında örneğin takılarınızı bozdurarak elde ettiğiniz para ile ödeme yapılmış ise bu da kişisel mal olarak kabul edilecek ve katılım alacağı hesabına dahil edilmeyecektir.

b-Ev için ödediğiniz para evlendikten sonra ve çalışma karşılığı elde ettiğiniz kazançtan elde edilmiş ise bu miktarın yarısı kadar eşinizin katılım alacagı talep etme hakkı olacaktır.
Alıntı:
2 yaşında bir kızımız var. onu babasında gece kalması için almasına karar çıkabilir mi? Eşim ailesiyle yaşıyor ve kızımı onların görmesini istemiyorum.

Çocukla baba arasında talep halinde kişisel ilişki düzenlenecektir.Çocuğun yaşı ,uzman görüşü dikkate alınarak kişisel ilişki süresi tayin edilecektir.Eğer yatılı olmasını istemiyorsanız ve bu yönde karar verilirse gerekçeleriniz ile itiraz edebilirsiniz.

Fakat ,eşiniz kişisel ilişki süresince çocuğu ailesinin de göreceği şekilde eve götürebilir.Eğer kayınvalide vb çocuğa zarar vermiyorlarsa bu görüşme engellenemez.Kalı kı eşinizin anne babası dahi çocukla kendileri arasında kişisel ilişki kurulması için talepte bulunabilirler.

Alıntı:
Kayınvalidem ve eşim arasında geçen ve tamamında kayınvalidemin bana ve aileme hakaret ettiği bir telefon kaydı var elimde. Bu mahkemede kullanılabilinir mi. Kaydı ben almadım eşimin telefonuna kurduğu bir programla yaptığı tüm görüşmeleri kaydettiğini fark ettim. Onların içinden sadece biri bu konuşma. Diğer konuşmaları ne yaptı bilmiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim. İyi çalışmalar..

Öncelikle boşanma davasında siz eşinizin kusurlarını ispatlamak durumundasınız.Kayınvalideniz davada taraf değildir ve eşiniz kendi davranışlarından sorumludur.

Diğer yandan eşinizin kaydettiği bu görüşmeler rıza dışı kaydedilmiş veya rızayla kaydedilmesine rağmen sizin elinize rıza dışı geçmiş ise bu cezai sorumluluk gerektiren bir sürece yol açabilir.

Yasadışı delil yerine yasal meşru ve konuyla ilgili delillerle iddialarınızı kanıtlama yolunu seçmeniz gerekmektedir.

Zarar görmemek ve hak kaybına yol açmamak için el yordamı ile değil,bir avukatın desteğinden yararlanınız.