Mesajı Okuyun
Old 06-07-2006, 09:41   #44
ufuk.palabıyık

Sayın üstadlarım, 3167 sayılı kanunun 10. maddesine ilişkin uygulama örneklerini aramaktayım.Zira yazdıklarınız ilgilendiğim konuyla alakalı ancak tam olarak örtüşmüyor. şu anda karşılaştığım bir olay var ve sizinle paylaşmak isterim. Bir mükellefim çalıştığı bir firmaya çek keşide ediyor ve çekin ödeme tarihinde hesabında 150 ytl açık kalıyor. çek ciro edildiği için il dışına çıkıyor ve il dışında bir firma kendi bankasına takasa veriyor.çek takasta yazılıyor. çek cuma gününe denk geldiğinden pazartesi olay fark ediliyor ve kalan kısım bankaya yatırılıyor. benim 3167 nolu kanunun 10. maddesinden çıkardığım, ilgili bankanın kısmen karşılıksız çekin 370 ytl ye kadar tamamlaması gerektiği yönünde. ancak bu gibi bir uygulama örneğine rastlayamadım. ayrıca para çekin ödeme tarihinden sonraki ilk iş günü bankaya yatırılıyor. ilgili firmayla temasa geçiriliyor ve bankadan tahsil etmesi isteniyor.Ancak banka tahsile yanaşmıyor. daha sonra 10 günlük süre içerisinde çek bedeli alacaklı firmaya kredikartı ile ödeniyor ancak çek ödeme tarihinden 20 gün sonra keşideci firmaya teslim ediliyor. yani firma hiç bir şekilde düzeltme hakkını kullanamıyor. sizce bir muhasebeci olarak izlemem gereken yol nedir? Merkez bankasından yazı ile hakların iadesini istemem mi gerekir? alacaklı tarafın çeki bana geç ulaştırdığına ilişkin yazılı beyanını alıp ilgili tarafadava açmam mı gerekir? görüşleriniz için şimdiden teşekkür ederim.