Mesajı Okuyun
Old 22-04-2006, 00:35   #25
Av.Özcan

Sayın Kandemir,Sayın Narin...
Stres yapmaya ve kendinizi üzmeye hiç gerek yok..Hak arama noktasında herkes ve her kurum özgürdür.Ama buna son noktayı yargı koyar ve kim haklıdır o zaman anlaşılır.Benim olayımda da son noktayı yargı koymuştur.Bir defa çek elbette ibraz süresi içinde bankaya ibraz edilmelidir.Bu keşide yeri ve muhatap bankanın bulunduğu yerin aynı olması durumunda 10 gün, farklı yerler olması durumunda 1 aydır.Bu süreler içinde yazdırılmayan çekler için bankanın bir sorumluluğu yoktur.Sıkıntı,süresinde yazdırılan ama o esnada banka tarafından kısmi ödeme yapılmayan çekler için sonradan yapılan kısmi ödemenin yapılmasına ilişkin istemdir. Bankalar "sonradan ödemem, yazdırılırken baştan isteyecektin" tarzında kendilerini savunuyorlar.Bu da yanlış oluyor.
Daha 3 gün önce bir özel bankaya 400 YTL' tutarında bir çek götürdüm. Karşılığı yok dediler.Ben de yazın arkasını ve sorumlu olduğunuz miktarı bana ödeyin dedim. Banka memuresi biraz şaşırmışçasına sanki hiç alakası yokmuş gibi bana baktı, giyimime baktı(Takım elbiseliydim), sonra yanındaki memureye beyefendi çekin kısmi karşılığını istiyor dedi.Daha sonra güç bela ödemeyi yaptılar.Şimdi benim beklentim şu yöndeydi.Yani olması gereken...
Hamil, Çeki memureye verir ve parayı ister...
Memure: Karşılığı yok efendim.Ancak yasa gereği bankamızın ödemekle yükümlü olduğu 370 YTL lik tutar var.İsterseniz bu kısmı size imzanız karşılığı ödeyebiliriz..
Hamil: Evet kabul ediyorum.(bu durumda çekin aslı bankada kalır,tasdikli sureti hamile verilir) Ya da hamil kısmi karşılığı istemezse buna ilişkin durum çekin arkasına serh düşülür ve hamile kısmi ödemeyi istemediğine ilişkin imzalattırılır,çek aslı hamile verilir...

Şİmdi Türkiye' de kaç banka bu nazik açıklamayı yaparak bankaya gelen hamilleri aydınlatıyor?Hiç biri...En azından ben rastlamadım.Rastlayan var mı?
Herhalde çok zahmetli bir iş olsa gerek....
Saygılar...