Mesajı Okuyun
Old 23-04-2015, 16:18   #113
heidi

9 yılı aşkın süre aynı büroda sigortalı avukat olarak çalıştım. İçinde bulunduğumuz Nisan ayı itibariyle de kendi yazıhanemi açtım. Mart ayında işten çıkmaya zorlandım çünkü.
Anketi bir hafta önce görmeme rağmen hala etik midir değil midir sorusunun cevabını kendi zihnimde verebilmiş değilim.
9 yıl boyunca ben üzerime düşen her özveriyi çok cömert sundum. Neyi, her şeyi zorlayarak vermeye çalıştı isem sonraki zamanda biraz daha fazlası istendi. Örneğin, tam 5 kalın klasörden oluşan önemli bir dosyayı bir öğleden sonra saat 14.00 ile akşam 19.00 arasında incelemem ve yazılı özet çıkarmam istendi benden. . . . Elbette aynı günün sabahında mübaşiri bulup kırtasiyede sıraya girip o beş klasörün fotokopisini alabilmek için oldukça ter dökmüş olduğumdan, öğleden sonra incelemeyi tamamlayıp bir de raporu hazırlamam mümkün olamadı. Ama ertesi gün benden istenileni tamamlamıştım. Bunu yaparak neye yol açmış oldum sizce? Mesaide geçen bir günün gecesinde tam 12 klasörden oluşan başka bir dosyayı inceleyip bireysel başvuru formunu hazırlamam yönündeki ricaya yol açmış oldum tabi ki. Evet. Dürüst olmak gerekirse talimat değil rica idi. Ama işverenimin “sen bir gecede halledersin” dediği dosya 12 klasörlük bir dosya idi. . . Ve ben mesaide geçen bir günün gecesinde yapacaktım bu işi. . . . . . .
Sonuç olarak işverenimin hem ailesine hem de bürosuna yeni katılan bir şahıs yüzünden onca yıllık işyerimden ayrılmak durumunda kaldım. Eşyalarımı toplayıp çıkarken, sayısı binleri bulan dilekçelerimin bir kopyasını elbette kendime aldım. Ama bilgisayardan silmedim. O mutsuzluk, zihnimdeki o kargaşa sırasında açıkçası yasal mıdır, etik midir, sileyim mi sorgulamasını dahi yapmadım.
Sonuç: Büroya yeni dahil olup da işimden ayrılmama neden olan o şahsın hakkımda söylediği: “BİR ŞEY YAPMAMIŞ Kİ, HEP KOPYALA YAPIŞTIR YAPMIŞ.”
. . . . . . . . . . . . . . . .
İşyerimden tavırları yüzünden ayrılmama neden olan ve ardımdan da emeklerimle ilgili bu son derece kırıcı ve tabi ki sinir bozucu sözleri sarf eden şahıs, ruhsatını bu yıl aldı ve benden 13 yaş da küçük.
Anket sahibi değerli üstadım, şu anda “keşke silseydim hepsini” demiyorum, kesinlikle. Ama ne yalan söyleyeyim, ACABA SİLMELİ MİYDİM? sorusu terk etmiş değil zihnimi.