Mesajı Okuyun
Old 09-03-2017, 02:54   #12
AHMET01

Sayın Primavera,

Katkılarınız için çok teşekkür ederim. Veraset ilamı sizin de belirttiğiniz gibi ölüm araştırması olan kişi sağ gösterilerek veriliyor. Zaten Nüfus belgesinde de öldüğüne dair bir kayıt yok. Sadece ölüm araştırması yapılmasına karar verilmiştir deniyor. Bu kararın ölümün sonuçlarını doğurmayacağı da belgede zaten yazıyor. Bir kaç gün önce Hâkim bana muhtıra göndererek “Davacılar vekiline torun…..’nın nüfus kaydında bulunan ölüm araştırmasının sonuçlanması konusunda HMK 119/2 maddesine göre tebligatın tebliğinden itibaren 4 hafta süre verilmesine aksi takdirde açılmamış sayılmasına karar verileceği hususunda muhtıra çıkartılmasına, Dosya üzerinden tensiben karar verildi diye bir muhtıra gönderdi. Gidip Hâkim’le görüşeceğim. Öncesinde ne gibi tafsiyelerde bulunursunuz. Bu mirasçılar aslında baba bir anneleri ayrı beş kardeşler. Bu kardeşlerden biri öldüğü için geride iki çocuğu kalıyor. Başka bir deyimle murisin geride 4 çocuğu ve iki torunu var. Bu torunlardan biri annesi Rus olduğu için annesi ile beraber Rusya’da yaşıyor. Ulaşmak istediğimiz kişi de bu kişidir. TC’si var. Türk vatandaşı. Nüfusta doğum yeri olarak “YAR ÇALLI-TATARİSTAN RUS FED. 09.06.2000” yazıyor. Açıklama bölümünde ayrıca bu kayıp kişi ile ilgili şöyle bir açıklama da var: “Tataristan Cumhuriyeti Yar Çallı Şehri Nüfus İdaresi’nin 07.07.2000 tarih ve 538432 sayılı doğum belgesine istinaden. Aile kütüklerinde anne kaydı gözükmemektedir. “ ibaresi var. Eldeki bilgiler bunlar. Bu bilgileri dava dilekçemizde belirttik. Hakim’in bu Rusya Federasyonuna Müzekkere yazarak(İlgili elçiliğimize veya konsolosluğa) bu kişi hakkında bilgi toplaması gerekmez mi? İşlemi tamamen bana yüklemesi doğru mu? Hâkim’den nasıl bir talepte bulunayım? Veya nasıl hareket etmeliyim? Sizin ve diğer meslektaşların yardımlarını mümkünse acilen bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim. Saygılarımla.