Mesajı Okuyun
Old 26-02-2013, 08:17   #2
Av.Cengiz Aladağ

Karar

Alıntı:
Yazan semihim81
sayın kahdem avukatları;
eşimin tüm kusurlarına rağmen boşanmayı düşünmedim fakat kendisi asılsız iddialarla dava açtı. asılsız iddialarla olduğu için savunmamı yaparak davanın reddini ve 5 aylık oğlum ve kendim için tedbir nafakası talebimi ilettim. size sorularım şudurki

1- tedbir nafakası bana 150 oğluma 100 olarak bağlanmış. oğlumun aylık masrafı daha fazla. tedbir nafakasını arttırmak mümkünmü
2- eşim nafakayı iptal ettirmek için başvuracağını coçuğun ihtiyaçlarını kendi karşılayacağını söylüyor iptal ettirebilirmi
3- ilk mahkememiz mart 19 da. davanın reddi yada geri çekilmesi sözkonusu olursa tedbir nafakası kalkarmı
4- nafakayı almak için hangi belgelerle nereye başvurmam gerekiyor

yardımlarınız için teşekkür ederim

Sayın konuk,
1- Mahkeme dava sonuna dek tedbir nafakasını talep üzerine ya da kendiliğinden artırabilir, azaltabilir. Nafaka miktarı konusunda tarafların ekonomik durumları önemli olduğundan, bu konuda bir talepte bulunmadan önce, siz ve ediniz hakkında mahkemece yaptırılan ekonomik ve sosyal durum araştırması sonuçlarının dosyaya girdiğinden emin olunuz. Ekonomik ve sosyal durumlarınıza ilişkin deliliniz varsa, mahkemeye bildiriniz.
2- Böyle soyut bir iddia ile nafaka kaldırılmaz.
3- Tedbir nafakası davada verilen karar kesinleşinceye kadar devam eder. Davanın reddi halinde, ayrı yaşamaya devam ediyorsanız nafaka davası açabilirsiniz.
4- Tedbir nafakası ödenmiyor ise, icra takibi yapabilirsiniz.
Tüm bu işlemler için bir avukattan hukuki yardım alırsanız, hak ve zaman kaybetmezsiniz.