Mesajı Okuyun
Old 07-03-2011, 17:24   #5
av.13

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Sunduğunuz kararın, sorduğunuz soruyla ilgisi bulunmamaktadır. Siz, icra takibinize vaki itirazdan sonra, itirazın iptali davası açıp aynı davada "alacağın tahsilini" de talep etseydiniz mümkün olmazdı. Sunduğunuz karardaki olay bu şekilde olmuş.

Ancak siz sorunuzda kendinizin "itirazın iptali" davası açtığını, borçlunun ise "karşılık dava" yolu ile "alacak" davası açtığını, "birleştirme" kararı verilip verilmeyeceğini sormuşsunuz. Yani olayınızda borçlu görünen kişi "borçlu olmadığını, tam tersine alacaklı olduğunu" iddia etmektedir. Kısaca benden önce size yanıt veren meslektaşımın eklediği karar, sorunuza cevaptır. Yani birleştirme kararı verilebilir.

Kararı sizin de belirttiğiniz üzere alacağın tahsili ve itirazın iptali davalarının beraber yürütülemeyeceğine ilişkin kararları örneklemek üzere verdim ve belirttiğim üzere bu konuda bir çok karar mevcut.

Meslektaşımızın verdiği kararda ise, her iki davanın da aynı sebepten doğduğu ve biri hakkında verilecek hükmün diğerini de etkileyecek nitelikte olduğu belirtilmiş.Ne var ki benim bahsettiğim olayda alacak aynı hukuki ilişkiden kaynaklanmıyor aynı zamanda iddia ettikleri alacak meblağı da, icra takibine konu ettiğimiz alacağın meblağından oldukça düşük.

Benim bu iki davanın birleştirilmemesi gerektiğini düşünmemin sebebi de daha önce belirttiğim üzere şu ki, itirazın iptali davasının amacı bir an evvel takibin devamlılığının sağlanması iken, henüz ispatlanmamış bir alacak iddiasına ilişkin ve usul itibari ile çok daha uzun sürecek olan alacağın tahsili davasının, itirazın iptali davasının amacını ortadan kaldırması..