Mesajı Okuyun
Old 31-10-2012, 14:34   #1
Av.Damla Gül

Varsayılan boşanma davası açmadan nafaka istemi /boşanma davası reddi istemi

Merhaba,
Müvekkilim boşanmak istemediği ancak maddi olarak sıkıntıda olduğu için tedbir nafakası davası açtık. Davalı eş, müvekkilimden yıllardır ayrı başka bir kadınla yaşamaktadır.Nafaka davamız sonuçlanmadan(bu davaya davalı hiç katılmamıştır), davalı eş başka bir mahkemede müvekkilimi kusurlu göstererek boşanma davası açmıştır.Müvekkilim kesinlikle boşanmak istememektedir.Biz nafaka davamızda davalı eşin kusurlu olduğunu tanık dinleterek,adli tıp ve hastane raporlarını sunarak beyan ettik.Benim sorum şu; açılmış olan boşanma davasına vereceğimiz cevapta davanın reddini isterken tekrar tedbir nafakası isteminde bulunabilir miyiz?(nafaka davası derdesttir.)ayrıca kimi boşanma reddi dilekçelerinde "Sayın Mahkemece boşanmaya karar verildiği takdirde müvekkil lehine...maddi..manevi tazminat" ibaresiyle karşılaştım. bu şekilde talepte bulunabilir miyiz?
Cevap dilekçemizde nafaka davası dosyasını delil olarak gösterdik ancak ayrı bir dilekçe ile her iki davanın birleştirilmesini boşanma davasının açıldığı mahkemeden isteyebilirim diye düşünüyorum. Ancak sitemizin forumlarını okuduğumda kimi mahkeme birleştirme kararını reddediyormuş.Bu konularda yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.