Mesajı Okuyun
Old 25-07-2009, 15:11   #7
Av.muhittinköylüoğlu

Sevgili engin Elverdi kardeşimin sorduğu soruyu aynen ben de sormak isterim.
Esasen çok ta ciddi bir soru.Ne yazık ki bu güne dek avukatlardan bu konuda hukuki bir cevap alamadım.Tek duyduğum paramızı isteriz.
Hele ki istanbul özelinde bu çok daha farklı bir durum arz ediyor.
Biz avukatlar tabi ki emeğimizin karşılığını almalıyız.Ama mesele bu kadar basitmidir.
Devlet bu güne dek zorunlu müdafilik için ne kadar para ödemiştir.Bileniniz varmı.
Bu iş dünyada nasıl oluyor biliyormuyuz.
Bazı arkadaşlar İHAM ne başvuralım diyor.Ancak sizce İHAM bu konuda nasıl karar verir.Ve hangi haklarımızın ihlal edildiği gerekçesi ile başvuracağız.
Parası olmayanın adil yargılanma hakkı olmayacak mı
Devletin para ödememesi karşısında tek yapacağımız boykot mu olmalı
Ya da ilk yapacağımız boykotmudur
Avukatlık çözüm üretme sanatıdır.diyoruz.ürettiğimiz çözüm nedir.
Avukat olmadan ve yeterli değil hiç hukuki yardım almadan tutuklanan sanıklar şüpheliler kamu görevini terketmekten dolayı bizler ve baro hakkında suç duyurusunda bulunursa ne diyeceğiz.Hayır terketmedikmi yoksa biz ne kadar para verilirse o kadar hukuki yardım yaparızmı
Bizler için avukatlar para almadan kılını kıpırdatmaz diyenlere ne diyeceğiz.
Avukatlık adaletin gerçekleşmesine hizmet ediyorsa adaletin gerçekleşmesi için para şartını mı kabul ettik.
Baroların ve avukatların bugün olmasa bile geçmişte CMK paralarını çar çur etmelerine ne kadar tepki verdik.Bazı illerde makam arabaları CMK parası ile alınırken,cmk paraları repo edilip baroların başkaca ihtiyaçlarında kullanılırken,bir çok baronon kokteyl ve toplantı masrafları bu kalemden karşılanırken nerede idik
BArolar birliğinin CMK paralarını otel inşaatına aktarma gayretine ne tepki verdik.
BArolarda ve barolar birliğinde ki devasa bütçeleri adalet arayan ve maddi imkanları olmayan insanlara yönelik olarak kullanmayı düşünmek zamanı gelmedimi
CMK genel gideri olarak barolara gönderilen paraların ne kadar olduğunu biliyormuyuz.Bu bedellerin harcanmasında ne derece söz ve hatta bilgi sahibiyiz
Bu soruların cevabını hukuki olarak kendimize ve insani olarak halkımıza verebiliyormuyuz.
Ben şahsen bu sorularıma istanbul bazında cevap alamadım.
Hele ki istanbuldaki boykotun asıl dayanağını bilmeyen arkadaşlarımız bunu bilmeden nasıl hak veriyorsunuz.