Mesajı Okuyun
Old 27-05-2008, 21:50   #1
Av.Kemal

Dikkat Kooperatif borcu- tasfiye edilmiş kooperatife açılmış tazminat davası

sevgili meslektaşlarım;bu konuda açılmış bir çok soru var,çoğunu okudum,değerli bilgilerinizden istifade ettim ve teşekkürlerimi samimi olarak ifade edeiyorum.
ancak nevi şahsına münhasır aşağıdaki olay nedeniyle bir kez daha değerli yardımlarınıza ihtiyacım var-teşekkürlerimi iletirim.
--1998 yılında Koop.inşaatında iş kazası oluyor.işçi vefat ediyor.iş kazası SSK müfettişleri tarafından tahkik ediliyor.tutulan Tutanak ,SSK müfettişi ile o sırada Kooperatifin 3 Yönetim Kurulu Üyesinden İkisi tarafından imza ediliyor.
--Koop.2002 yılında tasfiyesi tamamlanarak Tic.Sicil kaydı kapanmış.Tapular üyelere dağıtılmış.(Not: Tasfiye memurları, iş kazası nedeniyle Tutanak tutulduğu tarihteki 3 Yön.Kurulu üyesidir aynı zamanda.)
--Koop.tasfiye edilmiş durumdayken: SSK tarafından (ölen işçinin haksahiplerine bağlanan gelirlerin tahsili için) kooperatifin kurumda kayıtlı adresinden yürüyerek ,Kooperatif aleyhine Rücu'an tazminat davası açılıyor ve dava 35 tebligat vs.yoluyla devam ederek ,koop. aleyhine tazminata hükmedilerek bitiyor.
--yine ayrıca 2.bir dava (tazminat değeri ve fark gelirler nedeniyle) daha 2005 yılında Koop.Tüzel kişiliği aleyhine dava açılıyor,aynı şekilde dava,Koop.aleyhine tazminata hükmedilerek bitiyor.
--ilk Mhk.kararı Koop.Tüzel Kiş.aleyhine ilamlı takibe konuluyor,bu aşamada Tic.Sicil mem.dan istenen belgelerden, Koop'in 2002 yılında tasfiye edildiği anlaşılıyor. Bu durumda:
--tasfiye memurları ve Tic.Sicil Mem. aleyhlerine Kooperatifin Tasfiyesinin İptali, İhya davası- Asliye Ticaret Mahkemesinde açılacak.
--tapu kayıtlarının iptali ile Koop. adına tescili yapılacak ( bunu tasfiye memurları re'senmi yapacak, yoksa Tapu İptal Tescil davası mı açılacaktır )
veya İhya davasında aynı zamanda bu da talep mi edilecektir.
-- Burada özellikle sizlere sorum,sizlerinde tahmin ettiği üzere: Açılmış olan ve karara çıkmış olan Tazminat davalarının (dava tarihinde tüzel kişiliği olmayan Koop.aleyhine açılan ) durumu ve bu karara dayalı açılan İlamlı İcra takibinin durumu ne olacaktır.
--: Yön.Kur.Üyelerinin Koop.'i tasfiye etmiş olmaları, İş kazasından haberleri olması nedeniyle usülsüz tasfiye olup tasfiyenin geçersiz olması neticesini doğururmu.
Olayın gelişiminden doğan sorunları düşünerek yardımınızı bekliyorum,ümit ediyorum.
sevgi ve saygılarımla