Mesajı Okuyun
Old 30-05-2014, 00:15   #34
Av. Muhammed Ali MERMEROĞLU

Şimdi sayın meslektaşlarım, konu net olarak tartışılmamış. Herkes fikrini söylüyor ama uygulayan pek yok anlaşılan. Ben bugün denemek için doğrudan ilamsız icra başlattım 98 liralık.190 Lira vekalet ücreti çıktı. Kredinin çekildiği tarihten itibaren % 11,75 oranında avans faizi işlettim. Toplam takip çıktısı 430 TL tuttu. Şimdi merak ettiğim hususlar aydınlanmadı buradaki yorumlarda. Eğer itiraz yersek, itirazin iptali davasından başka yola başvuramayacağız ve bu dava genel mahkemelerde açılması gereken bir dava. Bence 5. yorumdaki yargıtay kararında, yargıtay fena saçmalamış, itirazın iptali davası yerine, hakem heyetine gitmemiz gerektiği gibi bir anlam çıkarmış. Neyse konuya dönelim; 2000 TL' nin altında kalan uyuşmalıklar için, yani tüketici hakem heyetinin görev alanına giren uyuşmazlıklar için, hakem heyetine gitmeden doğrudan ilamsız icra takibi başlattığımızda, itiraz yersek, açacağımız itirazın iptali davasında görevli mahkeme neresi? Yani benim açmış olduğum takipte, itirazın iptali davasını tüketici mahkemesinde açarsam, mahkeme; "ben 2000 liranın altına bakmıyorum arkadaş" diyerek davayı reddedebilir mi?