Mesajı Okuyun
Old 12-10-2011, 11:54   #14
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Barış
birçok haciz mahalinde ya da haciz sonrasında açık arttırma ile satılan menkullerin arasında çocuk oyuncaklarının dahi olduğunu görmüştüm. gitmiş olduğum haciz mahalinde sorumsuz babanın yüzünden çocuğun mahsum bakışlarını görüp sadece tespit yapıp çıktığım olmuştu. bence yasa değişikliğinin gerekli olduğunu düşünmekteyim.

Piyasadaki yaklaşık 3 trilyon lira alacağını alamadığı için hakkında iflas kararı alınan bir müvekkilime stent takıldı. 2 çocuğunun üzüntüsüne şahsen şahidim.

Yine bir tanesi, piyasadaki alacaklarını toplayamadığı için borç ödeme zorluğuna girdi ve oturduğu evini sattı. Çocuğunu artık özel okula gönderemedi. Çocuğa durumu nasıl anlattı, bilemiyorum.

Her iki müvekkil şirket adına yüzlerce karşılıksız çek davası açtık. Türlü yasa değişiklikleri yüzünden davalar bitmek bilmiyor. Bitenlere de ödeme taahhüdünde bulunanlar oldu. Ancak ödeyenler tek-tük.

Yıllar önce, telefonlar haczediliyordu. Düzenleme yapılarak haciz engellendi. Yine yıllar önce, kayıt maliki olmasına bakılmaksızın, araç kimin elindeyse haczediliyordu. Karşılıksız çekten hapis cezası vardı. M.B.B.tan ceza vardı. 10 icra dosyasından 9 'u bir şekilde tahsil ediliyordu. Şimdi ise, durum tersine döndü. 10 dosyadan sadece 1'i tahsil ediliyor.

Bir başka Müvekkilin 160.000 TL'sını ödemeyen borçlunun işyerine hacze gittim. Oturduğu koltuğu bile finansal kiralama yoluyla(!) kiralamıştı. Göstermelik, seri sonu konfeksiyon malı bırakmış "buyır avukat bey, haczet" diye dalga geçmişti. Belinde silah, altında BMW marka araba(kendi üstüne kayıtlı değil) bana "Ancak karşılıksız çekten ceza yersem, öderim" derken, sigaradan sararmış dişleriyle, pis pis gülüyordu. Ceza da aldı. Ancak dosya halen temyizde. Büyüklerimiz, çek yasasında yeni bir değişiklik yapmazsa tahsil edeceğiz, inşallah. Müvekkil, kendince hukuk sistemini sorguluyor. Bana sorular soruyor; cevap veremiyorum.

Sizce ne demeliyim?