Mesajı Okuyun
Old 06-06-2009, 16:21   #19
avenginakbaba

hüküm ayakta dinlenir.
bu hükme olan saygıdan- ki hüküm gücünü halk adına karar veren makamdan alır- kaynaklanır.
hükmü ayakta dinlemek istemeyen kişi duruşma salonunu terk ederek saygı göstermekten feragat edebilir.
asıl sorun, hüküm okunurken ayağa kalkılınması konusunda mübaşirin uyarmasıdır. benim ağırıma giden husus budur.

hüküm ayakta dinlenir. bunu yinelemek istiyorum. buna karşı olmak yersizdir.
hakim tanrı yerine geçerek, halkın vicdanı yerine geçerek karar verendir çünkü. ve hüküm hakkında hüküm tesis edilen kişinin hayatına tesir eden bir vakadır. başkalarının hayatlarına tesir eden vakalara karşı saygılı olunması gerektiği düşüncesindeyim.
hükmü ayakta dinlemek istemeyen kişi en baştan mahkemenin yargılama yapma hakkını reddetmekle işe başlamalıdır. ve inandığı değerlere uymadığını söyleyerek ortaya eylem koymalıdır. bu anlaşılabilir bir husustur. ve hüküm dinlenirken ayağa kalkmamak ile bunu protesto ettiğini beyan ediyorsa ben de bu duruma saygı duyarım. lakin neden mahkemenin yargılama yapma hakkını tanımadığını da bu kişi ayrıca beyan etmelidir.
savcının neden hüküm dinlenirken ayağa kalmadığı husus da savcıların hakkın yerine getirilerken sergileledikleri tavır ile alakalıdır ve kişisel bir durumdur.
bunun haricinde hükmün ayakta dinlenmesine karşı olmak bana anlamlı gelmemektedir.
karşı olunması, düzeltilmesi gereken bin türlü husus vardır. ve mücadeleye ayrılması gereken enerji diğer hususlara aktarılmalıdır.