Mesajı Okuyun
Old 16-05-2008, 15:02   #16
Av.Nesrin

Alıntı:

Nusret
Alıntı:
Hakim ve savcılar kamu görevlisi olarak sayılırlar, ama bence kamu değil devlet görevlisidirler. Bizde kamu dediğimiz sivil toplum ile devlet hiçbir zaman örtüşmemiştir ki! Bu nedenle bunlar gerçekte otoriter devlet düzeninin görevlileridirler.

Hükmün hakim ve savcılar hariç -bu durumun Kanunun gerekçesinde yazılması aslında utangaçlıktan değil teşhir olma kaygısındandır- herkes tarafından ayakta dinlenmesi de, tam da bu otoriter devlet düzeninden, devletin vatandaşın üzerinde, ona tahakküm eden bir kimliğe sahip olmasından kaynaklanmaktadır.

Buna göre avukat ve diğer vatandaşlar sivil toplumun, kamunun ferdi olarak ayağa kalkıp gereken saygıyı gösterecek, hakim ve savcı da, bu tahakkümü kullanan memurlar olarak diğerlerine tepeden bakacaklardır. Zihniyet budur. Başka bir şey de beklenemezdi zaten.

Aynen katılıyorum.Sorun tam olarak bu olmakla beraber nasıl giderileceği hakkında fikrim dahi yok.

Merak ettim,yergı mensuplarının ağırlıklı buluştukları internet sitelerinde bir hakim bir savcının sıkıntısını bir savcı da bir hakimin sıkıntısını ve mesleki problemlerini fark edebiliyorlarken burda birşey eksik.Bir de savunma makamı var. Onların da sıkıntıları var mı acaba demiyorlar.Sanki bir ailedeki üvey evlat biz avukatlar. Evet o yüzden ( başkaca da sebepleri elbette var, hem de bizlerden kaynaklı) bir hakim avukata ayağa! kalk duymadın mı? diyebiliyor. Kalkmayan avukatı POLİS EŞLİĞİNDE DURUŞMA SALONUNDAN ÇIKARABİLİYOR.

Neyse hüküm fıkrası hükmü veren dışındaki herkes tarafından (izleyiciler dahil) savcı DAHİİİİ DAHİL ayakta dinlenmelidir. Şimdi gelelim esas meseleye.Mevcut düzenleme içinde zaten yasa da bu şekildedir. Gerekçe kanun metninden sayılmaz.Ayağa kalkmayan savcılarımız yasayı her gün 1000 kere çiğnemiş olmuyor mu.Acaba baroları mı harekete geçirelim ( Vazgeçtim, berbat bir fikirdi.) Adalet Bakanlığına mı başvuralım.Mesela imza kampanyası başlatıp.Veya sivil olarak kendimiz gerekirse tek tek metin düzenleyip odalarına bırakalım.Tabi altında mesela 10.000 üye imzası olursa( avukat) bence sorunu ortaya koymuş ve artık meşruiyet vermediğimizi belirtmiş oluruz.

Çok fazla sorunlarımız var. Gerçekten çözüm için artık birşeyler yapsak burası yeri değil biliyorum ama. Mesela önce tüm Problemlerimizi maddeler halinde sıralasak, nasıl çözebileceğimizi düşünsek.