Mesajı Okuyun
Old 11-07-2019, 16:34   #1
davulunsesi

Varsayılan Kargo şirketinin Kargoyu Geç Teslim Etmesi - Manevi Tazminat

Merhabalar Sayın Meslektaşlarım.

Henüz öğrenci iken, lise mezunu olarak 2014 yılında KPSS'ye girmiş ve iyi de bir puan almıştım. 2015 yılına kadar birçok merkezi atama döneminde tercih yapmış olsam da bir yere yerleşemedim. 2015 yılının yaz döneminde ise Anadolu Üniversitesi açıktan bir personel alım ilanı yayınladı ve başvuru evraklarının kargo veya posta ile gönderilmesi talep edildi. Ben de evraklarımı tamamladım ve son başvuru tarihi 26.08.2015 saat 17.00 olan kuruma gönderilmek üzere 24.08.2015 tarihinde öğleden sonra X kargo şirketine evraklarımı teslim ettim. Kargo şirketinin internet sitesinde Hizmet Taahhütleri başlığı altında 600 km ve üzeri mesafeler arası teslim süresinin 48 SAAT olduğu da açıkça yazmaktayken, kargo şirketi çalışanının teslim şubesini yanlış seçmiş olması sebebiyle önce kargo başka bir şubeye gidiyor, akabinde doğru şubeye sevki sağlanarak son başvuru tarihinin ertesi günü benim çabalarım ve ısrarlarımla Anadolu Üniversitesi'ne teslim ediliyor. Haliyle, evraklarım geç teslim edildiği için başvurum değerlendirmeye alınmıyor. Bir süre sonra yerleştirme sonuçları açıklandı ve kargonun zamanında teslim edilmiş olması ihtimalinde kadroya yerleşebileceğimi öğrendim. Akabinde de aynı yıl içerisinde (2015) maddi ve manevi tazminat davası açtım. Araya 15 Temmuz gibi olaylar girince hakimler gitti geldi vs süreç uzadıkça uzadı. Maddi tazminat konusunda bir inceleme yapmadan lehime 20.000-TL manevi tazminat verildi ve karar BAM tarafından eksik inceleme sebebiyle kaldırılarak dosya yeniden yerel mahkemeye gönderildi. Yerel Mahkemede ise bilirkişi heyetine gitti dosya ve Sayın Heyet Kargo Şirketinin internet sitesinde 48 saatte teslim taahhüt edilmesine rağmen 1 günlük gecikmenin olağan bir gecikme olduğunu ve kargo şirketinin bir sorumluluğu bulunmadığı yönünde bir rapor hazırladı. Yerel Mahkeme de bu rapora dayanarak DAVANIN REDDİNE karar verdi. Şimdi yeniden istinaf edeceğiz ve emsal kararlar aramaktayım. Bu konuda hem görüşlerinizi hem de emsal karar yönünden yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim.