Mesajı Okuyun
Old 31-08-2008, 12:21   #276
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Gulumse
Sevgili dostum,
Sigara tabiki madde bağımlılığı sınıfına giriyor. Her ne kadar alkol ve uyuşturucu ile karşılaştırılamazsa da sigara madde yoksunluğuna neden oluyor.

Sigara içen bir insan bedeni sigaraya karşı bir savunma sistemi kuruyor. Bu savunma sisteminin birden bire durdurulması vücudun derinden sarsılmasına neden oluyor. Sigarayı bırakma evresindeki aşıra sinir, dengesiz duygu halleri hep bu savunma duvarının kalkmasının etki...

Vücudumuzun bilinenin dışında tıbbın tam olarak çözemediği çalışma sistemi var. Düşünün hepimiz şehirin kirli havasında yaşıyoruz, üstelik mütiş bir ses yumağını fark etmeden duyuyor bundan zaman zaman şikayet bile etmiyoruz.

Ama birden bire şehir dışına temiz havaya ve gürültüsüz bir yere gittiğimizde vücudumuzun savunma kalkanı ortandan kalkıyor, temiz hava bize çarpıyor, sessizlik başımızın ağrımasına neden oluyor.

Sigara bağımlıların tek şansı diğer madde bağımlılarına nazaran problemlerini kendi iradeleri ile haledebilime olasılığına sahip olmasıdır. Ama ben yine de sigara bağımlılarında bu konuda uzmanlaşmış doktorlardan yardım almasından yanayım...