Mesajı Okuyun
Old 06-01-2004, 22:35   #25
castlerock

Merhabalar.

Öncelikle belirtmek isterim ki; konunun başından beri özel üniversite deyimi kullanılıyor. Bu üniversiteler vakıf üniversiteleridir ve temelde devlete ait kurumlardır.

Ben bir vakıf üniversitesinin hukuk fakültesinde okuyorum. Puanım devlet üniversitelerini tutmasına rağmen bu vakıf üniversitelerini tercih ettim. Tercih sebeplerim:

1)Bulunduğum vakıf üniversitesi, devlet üniveristelerinin müfredatı yanında, uluslarararsı hukuk eğitimine ve dile (ingilizce ve almanca) önem vermektedir. Ayrıca sadece belli dersler yabancı bir dilde okutulmaktadır.

2)Öğrenci ve hoca ilişkisi çok yakındır. İstediğiniz zaman dekanınızın kapısını çalıp onunla sıkıntılarınızı konuşabilirsiniz.

Vakıf üniversiteleri kolay öğrenci mezun ediyor diyenler yanılıyorlar. Bu dönem sonu idare hukuku dersinden 105 kişiden sadece 5 kişi geçti. Bu öğrencilerin kapasitesizliğinden değil, hocaların işi sıkı tutmasından kaynaklandı.

Öğrencilerin kapasitesi sorununa gelince, ben bu kapasitenin üniversite sınavı ile belirlenmesine karşıyım. Bu sınav bir insanın hukukçu olma kapasitesini ölçmez. Fakültede en az burslu okuyan öğrenciler kadar başarılı paralı okuyan öğrenciler mevcuttur.

Konunun başında bazı arkadaşların da belirttiği gibi, hayat, nereden mezun olursa olsun, hukukçu olamamış insanları eleyecektir.

Saygılar.

Afşın İlhan