Mesajı Okuyun
Old 10-05-2016, 22:48   #3
Av. Gürkan Muş, LL.M

Madem madde madde sormuşsunuz, ben de öyle cevap vereyim.

1- Master eğitimine "International Legal Studies" ile başladım. Ancak daha sonra burada kalmaya karar verdiğim için "US Legal Studies" bölümüne geçiş yapıp bitirdim. ( Burada Baro sınavına girmek isteyenler için öneririm. Uluslararası Hukuk Bölümü baro sınavına odaklı değil. )

2- İkinci sorunuzun cevabı da gerçekten net değil. Benim de çok fazla cevabını aradığım bir soruydu. Ancak şu zamana kadar 2.00 ortalama ile okula kabul edilen de gördüm; 3.00 ile ret alan da. Ama bana göre kabul kriterlerinde 4 şey çok önemli: Birincisi; hangi okuldan, kaç ortalama ile mezun olduğunuz. İkincisi; "Personal Statement" ne kadar güçlü.( Personal Statement: Okula başvururken okula yazıp verdiğiniz; içeriğinde nereden geldiğinizi, hikayenizi, bu okulu neden seçtiğinizi, neden LLM yapmak istediğinizi bulunduran mektup.) Üçüncüsü; referans mektupları.(Eski hukuk profesörlerinizi, uluslararası alanda iş yapmış hukukçuları sizin için referans mektubu yazmalarına ikna edebilirseniz çok iyi olur. Benim için yazdıkları referans mektupları için buradan İstanbul Üniversitesindeki eski hocalarıma teşekkürü borç bilirim.) Dördüncüsü; TOEFL yada IELTS skorunuz. Bu 4 belge için de kesin bir skor sınırı ya da yazı biçimi yok. Ama başvurunuzu değerlendirirken bu dört unsuru birden harmanlayıp kararlarını ona göre veriyorlar.
Bu 4 belge başvuru sırasındaki en önemli silahlarınız olacak. Hangilerini daha çok kullanırsınız, hangilerini geri planda bırakırsınız orası bu belgelerdeki rakamlara ve düşüncelere bağlı. Okula çarpıcı, içten ve güzel bir mektup yazmışsanız, okulun açılış gününde bir profesör kürsüde sizden bahsedebilir. O zaman düşünebilirsiniz ki; 'okul ortalamam düşüktü ama sanırım mektubu güzel yazdım'.

3- Okulun Profesörüyle görüşmem yanlış anlaşılmasın. Görüşmemiz sırasında okulu bitirmenin çok da imkansız olmadıgı, burs başvurusu yapmam gerektiği, ödemeleri de aylık olarak yapabileceğimi belirtti. Ödeme gücüm çok fazla olmadığı için hayallerimden vazgeçmememi ve az ders alarak okulu uzun zamana yayabileceğimi böylece ödemelerin benim ödeyebileceğim seviyeye inebileceğinden bahsetti.

Son olarak sorularınıza geç yanıt verdiğim için özür dilerim.