Konu: Kürtaj
Mesajı Okuyun
Old 14-11-2003, 23:24   #3
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Önemli

Sn Hanım Büşra,size katılmıyorum.

Tasarının getirdiklerine katılmıyorum.

Gerekçelerim şunlar:

Mevcut düzenleme:

TCK da 10 haftaya kadar olan gebelilıklerın sonlandırılmasına izin veriyor.10 haftadan sonra tıbbı nedenlerle kürtaj mümkün.

Tasarıda öngörülen düzenleme:

8.haftaya kadar kürtaj mümkün.Sonrasında ise tıbbı gerekçelerle bile olsa kürtaj mümkün değil.

İtiraz noktası:

Yasa neden bu değişikliği yapıyor? Neden süreyi kısaltıyor? Neden sonraki kürtajları yasaklıyor? Referens nedir?

Basından okuduğumuza göre taslak hazırlanırken Sağlık Bakanılığının görüşü alınmamış.Özürlüler ve Engellilere kuruluşlarından görüş alınmamış,kadın kuruluşlarından görüş alınmamış.

Bu kimin görüşü ve neyin peşinde bu düzenleme?

Dayanağı ve gerekçesi nedir?

Bilgi:Gebelikte Down sendromu gıbı bulgular ancak 10.haftadan ıtıbaren tespıt edılebılır ve daha once bunu tayın etmek mumkun degıldır.

Sonuç:1- Eger 8 veya 10 hafta mutlak ve tek sınır kabul edılırse gebelikte genetık ve dogumsal kusur hasatalıklarının tespiti konusunda bılımın aldıgı yol anlamsız kalacaktır.Çünkü öğrensenız de bır işe yaramayacaktır.Çünkü tıbbı nedenlerle kürtaj yasaklanmış olacaktır.Eğer özürlü bir bebeği konusunda karar veremeyecekse bir kadın,doğumdan önce bunu bilip azap dolu süreyi doldurmak istemeyecektir. Bilmeyeyim demeyi tercih edecektir.Ama hep korkacaktır.Korkmak bebeğe zarar verecektir.

Özürlü bir bebeğin olup olmayacağı 10 haftadan sonra analizlerle anlaşılıyorsa bu nokta bir kavşak noktasıdır.Bu noktada ceza tehdidi altında olmadan ve bütün bilimsel açıklamaları bilmiş olarak gebeliğe devama ve ya gebeliğe son verme seceneğine sahip olunmalıdır.Kürtajın anne sağlığını tehtid edip etmediği hekimin karar vereceği bir durumdur.Bu bir kürtaj çağrısı değildir.Bu bir seçeneğin bulunması çağrısıdır.

Bu seçenek tanınmassa yasadışı ve sağlıksız koşullarda kürtaja davetiye çıkarılmış olacaktır

Son söz:

Tasarının samimiyetine inanmıyorum.Doğmamış çocukların hakları korunduğu iddia edilirken TCK tasarısında yeni doğan çocuğun annesi tarafından "namus saiki ile" öldürülmesine getirilen indirim de neyin nesi?

Saygılar..