Mesajı Okuyun
Old 11-12-2015, 20:11   #33
AV. cannn

Alıntı:
Yazan Av.Selim Balku
Sayın meslektaşlarım, ben kullanılan ifadeyi genel olarak doğru bulmuyorum. Ancak birazda ifadenin kullanıldığı ülkenin hukuk düzeyine ve verilen hukuki imkanlarına, ifade ile aslında eleştirilen hukukçuların bilgi, görgü ve vicdan seviyesinin durumuna da bakmak gerektiğini düşünüyorum.

Bu anlamda, kullanılan bu ifadelerin yerine göre, eleştiri sınırları içinde kalabilen, hakaret içermeyen bir ifade de olabileceğini, hak arama ve savunma hürriyeti bağlamında da kullanılabileceğini düşünüyorum.
Sayın meslektaşım,
Bahsettiğiniz koşulları hukukçusu sadece daha yaratıcı ve daha dirençli olmakla mükelleftir.
Bize hocalarımız "hepiniz bu fakülteden mezun olacaksınız ama hepiniz hukukçu olamazsınız" demişti.
Bu gün okuduğum bir habere göre ülkemizde yerel hakimlerin verdiği kararların %62'si bir şekilde bozuluyor yada düzeltilerek onanıyormuş. Bu habere yargıtayın hata oranınıda ekleyince fotoğraf hiçte iç açıcı görünmüyor.
Tek hakimli mahkemeye her yıl 2000 adet dosyayı yüklerseniz ve bu dosyaların çoğu bir yılda bitmiyorsa, üstelik keyfen hakimler mahkeme mahkeme gezdiriliyor ve dosyalar el değişiyorsa, Allah'a mı sığınmalı yoksa sistememi savaş açmalı?
Size tavsiyem, bundan sonra dilekçelerinize bir madde daha ekleyin ve adil yargılanma haklarınızın ihlal edildiğine dair bir başlık altında siteminizi yasal dayanaklarıyla sıralayın.
Ben böyle bir yönteme başlama kararı aldım ve tüm meslektaşlarıma tavsiye ederim.