Mesajı Okuyun
Old 28-11-2013, 15:08   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,
Alıntı:
1)Benim avukat tutacak bir gelirim yok, sigortam yok. Daha önce sigortalı olarak çalışmıştım ama 3-4 yıldır çalışmıyorum.Üzerime ait herhangi bir mal varlığıda yok.Eşim sigortalı. Muhtardan fakirlik belgesi bu şartlarda alabilir miyim? Eger alabilirsem barodan yaklaşık ne kadar zaman içerisinde bana bir avukat tayin edilebilir?

Fakirlik belgesi eşinizin değil,sizin koşullarınız gözetilerek düzenlenecektir.

İşiniz geliriniz yoksa baro adli yardımdan yararlanma koşullarınız var demektir.

Gerekli evrakları temin ederek barodan randevu alınız.Görüşme sonrasında 10 gün gibi bir sürede genellikle atama yapılmaktadır.

Alıntı:
2) Avukatım olmadan da tedbir nafakası davası açabilir miyim? Nasıl açabilirim? Dilekçe konusunda adliyede yardım edecek bir bölüm var mıdır? Kendim bu dilekçeyi yazıp ya da adliyede yardım eden bir bölüm varsa yazdırıp bu davayı açabilir miyim? Ve bu dilekçeye eşimin mal varlığını yazmam gerekli midir? Kredisi devam eden tapusu kendi adına olan bu evi ve arabayı da dilekçeye eklemeli miyim?

Dava açmak için avukatla temsil edilme zorunluluğu yok.Fakat avukatla takip etmek zaman, emek ve hak kaybını önler,

Davayı siz takip edecekseniz tüm yazılmaları kendiniz yapmak durumundasınız.Bir dilekçe örneği vermek alan kurallarımıza aykırıdır.

Alıntı:
3) Tedbir nafakası talebimin kabul edilmesi için hakim önüne mi çıkacağım? Bu bir duruşma gibi mi olacak? Ve ayrı yaşamaktaki haklılığımı ispat etmeme kendi ailemde yardımcı olabilir mi? Eşim evliliğime ailesinin isteklerini taleplerini müdahale ettirerek bozmaktadır bana şartlar koymaktadır.

Davayı sizin takip etmeniz durumunda ön inceleme,tahkikat (tanıkların dinlenmesi dahil) duruşmalarına katılmak zorundasınız.Katılmaz iseniz dava takipsiz kalacak ve yasal süre sonunda açılmamış sayılacaktır.

Davanızda ayrı yaşamaktaki haklılığınız tanık dahil her türlü yasal delille kanıtlanabilir.Aile üyeleri de tanıklık yapabilir.

Ayrıca tarafların mali ve sosyal durumları ve ihtiyaçlarına ilişkin her türlü bilgi ve belgenin dosyaya sunulması uygun olacaktır.

Alıntı:
3) Karşı taraf evi terk ettiğim için sanırım 6 ay kadar mahkemeye veremeyecek. Ben tedbir için aile konutu şerhi koydurttum. Mahkemeye verdiği zaman, dava tarihinden itibaren mi ben bu ev kredisinden hak almayı kaybedeceğim. Bununla ilgili de çok rica etsem bilgi verebilir misiniz.

Karşı taraf terke dayalı boşanma davası açarsa elbette terk tarihinden itibaren 4 aydan sonra size eve dön çağrısı yapabilir ve 6 ayın dolmasından sonra da bu sebebe bağlı boşanma davası açabilir.

Boşanmak istemiyorsanız eve dönmemekte haklı olduğunuzu kanıtlamanız gerekir.

Boşanma davasının açılma tarihi(boşanmanın kabulü halinde) mal rejimin sona erdiği tarihtir.Bu tarihten sonraki kredi ödemeleri edinilmiş mallara katılma alacağına konu edilemez.

Her aşamada bir avukattan destek almanız yararınızadır.