Mesajı Okuyun
Old 11-01-2007, 02:57   #8
Av.Selim Balku

Verilen sorudaki ifade şudur;
Alıntı:
bankadan yaptığımız araştırmada paranın alacaklının müdürü olduğu şirket hesabına yattığı ve müvekkil tarafından şirket hesabındaki diğer havalelerle birlikte çekildiği görülmüştür.davanın reddi için ne yapmalıyız?

İfadede anlaşılan husus, alacaklı alacağının bir kısmını almış, soruyu soran almadık demiyor. Bu noktada çekilen 2.000 YTL meblağın başka bir alacağa ilişkin olduğu belirtilmiyor.

Soruda bu gibi hususlara değinilmediği halde vermiş olduğunuz cevapta;

"çekmiş olduğunuz 2.000 YTL miktarın başka bir alacağa ilişkin olduğunu beyan edin" ifadesini kullanmışsınız.

Benim eleştirim bu noktadır, niye alacaklı vekili aslında başka bir borcun havalesi olmadığı halde, başka bir borca ilişkin olduğunu beyan etsin? Kaldı ki bu beyanı ispata kabil olduğunu kendi sunduğunuz yargıtay kararları ile ifade etmişsiniz.

Meselenin asıl önemli tarafı verilen cevap herkese açık bir alanda verilmiştir. Bunu okuyan karşı tarafın vekili olabileceği gibi, hukukçu olmayan bir şahısda olabilir. Verdiğiniz cevaptaki dayanışma örneğini neden borçlu vekili yararına kullanmayalım.

Sizin ve değerli üyelerin bileceği üzere hukuk kağıt üzerinde doğru uygulandığında da hukuk olmuyor, bunun farkındayım, ancak bu ve buna benzer tavsiyelerin daha özel bir alanda paylaşılması tarafındayım.

Alıntı:
Sayın Balku,şu cevabı da verebilirdim.
Şirket müdürüne söyleyin,bu ödemenin alacağa mahsuben yapıldığını kabul etsin..
Peki,böyle bir cevap bir avukat-hukukçuya yakışır tarzda bir cevap mı yoksa vatandaşın aradığı cevap mı olurdu?

Evet herkese açık bir hukuk sitesinde verilecek en güzel cevap belki de bu olurdu. Davayı kabul ederek de doğru savunma yapabiliriz. Vatandaş zaten 2.000 YTL meblağı cebine koymuş, geriye kalan meblağ üzerinde takip yapabilir.Para hesaba yattığı halde yatmadı diye iddiada bulunmak, herzaman daha avantajlı bir yaklaşım mı?

Alıntı:
Tek farkettiğim,mesajınızın beni incittiği ve bu tür yanlış algılamalarda yada günlük hayat keşmekeşi içinde yapılabilecek yanlışlarda daha dikkatli mesajlar gönderilmesi gerektiği şeklindedir.

Sayın Dülger, eleştirimin sizi incitmesi açıkçası beni üzdü, bu anlamda affınıza sığınmak ne derece incinmenizi hafifletebilir bilemiyorum ama sizden özür diliyorum. Soruyu benim yanlış anladığımı umut ediyorum. Saygılar