Mesajı Okuyun
Old 05-06-2009, 18:20   #87
Av.Şentürk DURSUN

Sayın Kavili,
Öncelikle asil, vakur ve şerefli duruşunuzdan ve savunma makamını mükemmel olarak temsil ettiğinizden dolayı bir kıdemli meslekdaşınız olarak heyecan, şeref ve gurur duydum. Tebrik ederim. Size çok çok teşekkür ederim. Uzun meslek hayatımda ben de bir kez saygılı olmayan bir tavırla karşılaşmış ve derhal gerekli tepkiyi göstermiştim. Yalnız o, bu kadar ısrarlı olmamış ve hakkı teslim etmişti. Sizin olayınızda hukuksuzlukta ısrar ve direnme var. Ceza hukuku normlarını ihlal var. Bir avukat, müvekkili dışında hiç kimse tarafından azledilemez. Bir hakim, yargılamanın unsurlarından birini, nasıl olur da yargılama faaliyetinin dışına çıkarmaya teşebbüs edebilir? Hele duruşmadan attırabilir? Bunlar kabul edilebilir şeyler değildir. Hele bazı hakimler avukata "sen" diye hitap ediyor ve meslekdaşlar buna ses çıkarmıyor. Halbuki biz nasıl, "siz" diye hitap ediyorsak, bize de öyle hitap edilmeli. Dikkat, avukatlar şamar oğlanı değildir. Hakkın kılıcı ve şerefli bir mesleğin mensuplarıdır. Hakimler ve C. Savcıları, savunma makamıyla ilişkilerinde savunmaya saygılı olmak zorundadırlar. Bu lazımeyi herkese hatırlattığı için saygıdeğer meslekdaşımız Kavili'ye şükran borçluyuz. Her avukat, hukuka aykırı, usule aykırı, nezaket kurallarına aykırı bir davranışla karşılaştığında derhal gereken tepkiyi koymalı, savunmanın şerefini, mesleğin şerefini sayın Kavili gibi her şeyin üstünde tutmalı, bilmeyenlere kararlılıkla bildirmelidir. Sayın Kavili, yüksek sorumluluk anlayışınızla bizi onurlandırdınız. Size minnettarım. Derin saygılarımı lütfen kabul edin. Selamlar ve sevgiler... 05.06.09