Mesajı Okuyun
Old 16-05-2018, 12:31   #54
Fatma Çınar

Sayın Meslektaşların,

Kamulaştırma Kanunu'nda yapılan değişiklikle, kanun okunamaz ve anlaşılamaz bir hal almış. Yeni bir dava hazırlığında olduğumdan son değişikliklikleri incelemeye ve anlamaya çalıştım ama konu hakkında yakın zamanda çalışması olan meslektaşlarımdan da fikir almak istedim.
Belediye 1985'te yaptığı imar planı ile gayrimenkulü yol olarak ayırıyor. Ve fiilen de oraya asfalt döküp kullanmaya başlıyor. Ancak tapu kayıtlarında kamulaştırmaya dair herhangi bir ibare yok. Sadece bedeliyeden istenen imar durumunda gayrimenkulün tamamının yolda kaldığı ve krokide gösterilen gayrimenkulün "terk edilecek" ibaresi taşıdığı görülüyor.

Ben olay 1985 yılında olduğundan ve hukuki değil fiili el atma olduğundan, uzlaşmak için Belediyeye müracaata gerek olmadığını, her ne kadar KK.Ek Madde 1'e uygun yol olarak ayrıldığı düşünülse de durumun hukuki değil, fiili olduğu için bu madde hükmüne de giremeyeceğimi, direkt kamulaştırmasız el atma sebebiyle tazminat davası açabileceğimi düşünüyorum. Konu hakkında uyarı ya da katkıları olacak meslektaşlarıma şimdiden teşekkür ederim. İyi çalışmalar