Mesajı Okuyun
Old 26-04-2017, 10:34   #37
antipersonel

Alıntı:
Yazan Av. Can DOĞANEL
Bundan kasıt nedir anlamadım ve katılamıyorum.
1- Bir yerde nazım imar planı olup uygulama imar planı olmaması çok nadir olacak bir durumdur. Genellikle ikisi peşi sıra yapılır. En fazla bir kaç aylık boşluk olur.
2- Nazım planlarda resmi kurum, eğitim, sağlık vb. gösterimler ada bazlı yapılır ve parselin durumununu belli eder. Ayrıca yollar da görülür. Yani buralara denk gelen parseller için inşaat yasağı gelmiş olur. (Yargıtay'ın hukuki el atmadan kastı da budur)
3- Kanun Uygulama İmar Planı dediği için nazım planla yapılan hukuki el atmada dava açılabilir sonucu çıkmaz. Bence tam tersine henüz uygulama imar planı yapılmadığından dava şartı gerçekleşmemiş sayılarak bu şekilde farklı bir red gerekçesi yapılabilir.

Sayın Av. Can DOĞANEL,

1/5000 ölçekli nazım imar planları onaylanıp kesinleştikten sonra İmar Kanunun ilgili maddesi uyarınca 5 yıl içerisinde uygulanmak suretiyle uygulama imar planına dönüştürülmelidir. Burda idarelere 5 yıllık süre tanınmıştır. Fakat kendi davamda da olduğu üzere idare 2009 yılında 1/5000'lik planı onayıp kesinleştirmiş ancak uygulama imar planını 7 yıldır faaliyete geçirmemiştir. Bu yönüyle Türkiyede birçok belediyede emsal vardır. Heleki Büyükşehir Yasası ile bu durum Büyükşehir Belediyelerinin Meclisinden geçmeden onaylanmamaktadır.

Sizin bahsettiğiniz diğer hususlara bende katılmakla beraber, değiştirilen kanun maddesinde uygulama imar planı cümlesinin yer alması ve uygulama imar planları ile kastedilenin 1/1000 ölçekli planların olması ve diğer türlü nazım imar planı cümlesinin 1/5000 ölçekli planları kapsamasından dolayı burda bir ihtimal bence denenebilir düşüncesindeyim. Nihayetinde arazi sahibi 1/5000'lik planda olan taşınmazı için imar tadilatı yaptırmadan inşaata başlayamacağına göre burda 1/1000 ölçekli uygulama imar planının yapılması şartı vardır.

Diğer durumda ise Nazım imar planının onaylanma tarihinin üzerinden 5 yıl geçmiş ve ilgili idare herhangi bir kamulaştırma yapmamış ise İmar Kanunun 10 maddesine atfen dava şartı gerçekleşmiş olduğundan dava açılabilir diye düşünüyorum.

Saygılarımla,