Mesajı Okuyun
Old 25-04-2017, 07:19   #33
antipersonel

Alıntı:
Yazan Pablo
Sayın antipersonel,
Doğrudur, fiili el atmalarda görevli yargı yeri adli yargıdır. Ancak adli yargı yerlerince halen görevsizlik kararı verildiği ve idari yargının işaret edildiği yanlış kararlar verilebilmektedir.
Aşağıdaki kararda görüleceği üzere bu durum ne yazık ki Uyuşmazlık Mahkemesine kadar gitmektedir.
UYUŞMAZLIK MAHKEMESİ HUKUK BÖLÜMÜ E. 2016/130 K. 2016/173 T. 14.3.2016
Sn. Av. EAA da bir aylık sürenin kaçırılmaması adına dava açma mecburiyetinden bahsedince idari yargıya gitmesinde tereddüt hasıl olmaması gerektiğini belirttim. Çünkü önünde başka da bir yol kalmamıştı.
Ne yazık ki meramımı anlatmakta yeterince açıklayıcı olamadım.
Uyarınız için teşekkür ederim.

Sayın Pablo,

Sizin burda paylaştığınız Uyuşmazlık Mahkemesi kararında hem hukuki hemde fiili el atmadan bahsetmektedir. Bu anlamda güzel bir paylaşım olmuş.

İmar planında temel eğitim okulu alanında kalıp bir kısmına duvar ve stabilize yol yaparak el atan davanın çözüm yeri adli yargıyı işaret etmektedir. Bu ve buna benzer yakın zamanda oldukça fazla Uyuşmazlık Mahkemesi kararı bulunmakta.

Bir taşınmazda 1 m2 dahi fiili el atma var ve geri kalanında hukuki el atma olsa dahi çözüm yeri adli yargıdır.

Sayın Av. EAA, şayet sizinde böyle bir durum söz konusu ile yukarıdaki kararları incelemenizde fayda var.