Mesajı Okuyun
Old 11-05-2013, 19:49   #6
Av.Bülent AKÇADAĞ

Alıntı:
Yazan av.ugurozdemir
bir borçluya örnek 7 ilamsız takip açtım faturaya dayalı olarak ama ödeme emrinde fatura örneklerini karşı tarafa tebliğ etmeyi unuttum. borçlu takibe itiraz etti böyle bir borcu olmadığını ve borç sebebi faturaların kendisine tebliğ edilmediğini ileri sürerek. itirazın iptali davası açarsam mahkeme borçlunun tebliğ itirazını gözönüne alarak davanın reddine karar verebilir mi?

2. sorum
diyelim ki alacak davası açtım ve kazandım.bunun sonucunda yapacağım ilamlı icra takibi mükerrerlik itirazıyla karşı karşıya kalabilir mi. yoksa bu ilamı mevcut itiraz edilen icra dosyasına sunup takibi o dosyadan mı devam ettirmem gerekir.

1- Faturayı tebliğ ettirmemeniz takibin iptaline neden olmaz. Ancak ve ancak ödeme emrinin iptaline yol açabilir. Bunun içinde borçlunun süresinde İcra Hukuk Mahkemesine dava açmış olması gerekmektedir. Salt bu nedene dayanarak itirazın iptali davasının reddine karar verilmeyeceğini düşünüyorum.

2- İtirazın iptali davasını kazanmanız halinde, mahkeme hükmünü itiraz edilen icra dosyasına sunarak takibe kalınan yerden devam edilmesini talep edersiniz. (Bu bağlamda varsa icra inkar tazminatı, vekalet ücreti, faiz hesaplaması v.d konularda güncel kapak hesabı yapılacaktır)