Mesajı Okuyun
Old 10-01-2007, 18:08   #22
calikusu_kamuran

Fikirlerinizi saygıyla ve benimsemiş olarak selamlarım Syn. Zarşirin.

Merhaba..
Bence hukuk fakültesinde okuyan her öğrencinin aynı performansı yakalaması imkansız. Kimi sevmediği mecbur kaldığı için, kimi sonradan pişman olupta geri dönemediği için okulu bitirip karşımıza hukukçu olarak çıkıyor. Ama sevdikleri için değil mecbur kaldıkları için bu işi yapan insanlardan da böylesi bir meslek aşkı bekleyemeyiz. Her bölüm için bu önemli ama hukuk biraz da yetenek işi, insanları anlayabilmek, empati kurabilmek, sorunlara çözümleyici yaklaşabilmek en önemlisi kendini anlayabilmek püf noktasıdır. Hukuk ezber değil yorum işidir. Evet okurken bize ezberciiği öğretiyorlar ve düşünmemizi engelliyorlar ama bunu engelleyemeyeceğimiz ortada bu yüzden hukukçu olmak için önce eleştirici ve araştırmacı bir ruha sahip olmalıyız..

işte bu metindeki her önermeyi hayatımızın her alanında kullanabiliriz. Böyle bir imkanı düşünce alanımıza sunduğunuz için size çok teşerrür ederim. Felsefenin-düşünmenin gerekliliği hususunda ve hatta bir çok kavramı yorumlamanın gerekliliği konusunda bir beyanda bulunmuş olmanızdan dolayı yine teşekkür ederim....Fakat bazı bölümlerdeki tartışmalarda ben bu cümleleri sizin kadar öz bir şekilde sunamadığım için mi kendimi anlatamadım, bir türlü bilmiyorum.
Tekrar teşekkürler Saygılarımla