Mesajı Okuyun
Old 04-08-2011, 12:12   #2
tiryakim

Alıntı:
Yazan av.23
Herkese iyi çalışmalar.İmar planında cami olarak görülen taşınmaz için kamulaştırma yetkisi hangi idareye aittir? Şimdiden teşekkürler.

Bir karar buldum meslektaşım umarım bulduğum karar işinize yarar...

T.C. YARGITAY
5.Hukuk Dairesi
Esas: 2010/16963
Karar: 2011/2486
Karar Tarihi: 16.02.2011

KAMULA
ŞTIRMASIZ EL ATMA DAVASI - İNŞAATIN CAMİ YAPTIRMA DERNEĞİ TARAFINDAN GERÇEKLEŞTİRİLDİĞİ - HUSUMETİN İMAR PLANINI YAPAN VE RUHSAT VEREN BELEDİYE BAŞKANLIĞINA KARŞI YÖNELTİLMESİ GEREKTİĞİ
ÖZET: Dava konusu cami, imar planında dini tesis, park, iski ve ilköğretim alanında kalmakta olup, inşaat her ne kadar cami yaptırma derneği tarafından gerçekleştirilmiş ise de, imar planını yapan ve cami inşaatının yapımı için ruhsat veren veya inşaatın yapılmasına engel olmayan büyükşehir belediye başkanlığına karşı husumet yöneltilmesi gerekir.
(2942 S. K. m. 10)
Dava: Taraflar aras
ındaki kamulaştırmasız el atılan taşınmaz bedelinin tahsili davasından dolayı yapılan yargılama sonunda, davanın kabulüne dair verilen hükmün Yargıtay'ca incelenmesi davalı idare vekili yönünden verilen dilekçe ile istenilmiş olmakla, dosyadaki belgeler okunup iş anlaşıldıktan sonra gereği görüşülüp düşünüldü:
Karar: Dava, kamulaştırmasız el atılan taşınmaz bedelinin tahsili istemine ilişkindir.
Mahkemece, davanın kabulüne karar verilmiş, hüküm davalı idare vekilince temyiz edilmiştir.
Dava konusu cami, imar planında dini tesis, park, İSKİ ve İlköğretim alanında kalmakta olup, inşaat her ne kadar Cami Yaptırma Derneği tarafından gerçekleştirilmiş ise de; imar planını yapan ve cami inşaatının yapımı için ruhsat veren veya inşaatın yapılmasına engel olmayan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına karşı husumet yöneltilmesi gerekirken, davalı idare hasım kabul edilerek yazılı biçimde kabul kararı verilmesi,
Doğru görülmemiştir.
Sonuç: Davalı idare vekilinin temyiz itirazları yerinde olduğundan hükmün açıklanan nedenlerle HUMK. nun 428. maddesi gereğince BOZULMASINA, 16.02.2011 gününde oybirliği ile karar verildi. (¤¤)
Sinerji Mevzuat ve İçtihat Programı

Teşekkürler...