Mesajı Okuyun
Old 03-08-2009, 14:57   #188
Av. Evren Paydak

Alıntı:
Yazan Gülümse
Elif Şafak'ın son kitabı Aşk büyülü kitaplardan biri olmaya aday gözüküyor.
(Ben halen okumadım ama okuyanların yalancısıyım).

Sayın Gülümse,

Elif Şafak, benim coşku ile takip ettiğim bir yazardı. Di'li geçmiş zaman kullanıyorum, zira "Aşk" romanı beni büyük bir hayalkırıklığına uğrattı. Gerçi Şafak, aslında "Siyah Süt" kitabı ile artık büyülü kitaplar yaz(a)mayacağının sinyalini vermişti. Ama "Bit Palas", "Mahrem", "Şehrin Aynaları" ve "Pinhan" nın anısına sanırım ben bu işareti görmezlikten gelmeyi tercih ettim.

"Aşk" ı, buram buram pazarlama kokan kapağına rağmen büyük bir hevesle aldım. Ama kitaptaki anakronik hatalar başta olmak üzere bir çok husus beni rahatsız etti. "Pinhan" ile dile, tasavvufa ne kadar vakıf olduğunu bize gösteren Şafak, bu kitabı ile maalesef çok daha incelikli ve derinlikli işlenebilecek bir konuyu açıkça heba etmiş.

Özellikle kitap kapağının rengini de değiştirmesinden sonra, (erkekler pembe renkli kitap okuyamıyormuş efendim, bu nedenle erkekler için gri renkli baskısını çıkartmışlar) yeni çıkacak kitabını almadan önce üç kez düşüneceğim sanırım.

Kıssadan hisse, Sayın Gülümse, "Aşk" romanını henüz okumadıysanız, sizi de hayal kırıklığına uğratabilir, hazırlıklı olun derim.