Mesajı Okuyun
Old 06-09-2006, 11:25   #4
Av.Engin Özoğul

İfade esnasında sorulan soruların zapta geçirilmesini engelleme yetkisi veren hüküm bulunmamaktadır. Fuhuş iddiasıyla ifadesi alınan şüpheliye soruşturma makamının sorduğu soru, soruşturmanın aydınlatılması ve şüphelinin savunma hakkını kullanması bakımından yerindedir diye düşünüyorum. Hoşunuza gitmese de olağanın üzeri sayıda kondom bulunmaktadır. Bu da bir şüphe yaratmaktadır. Bu şüphenin bertaraf edilmesi ya da gerçeğin ortaya çıkarılması için sorulan soruda ben bir sakınca görmüyorum. Ancak anladığım kadarıyla sorudan ziyade soruyu soranın tavırları sizi kızdırmış. Bu soruyu beğenmediğiniz takdirde müvekkilinize, susma hakkını kullanması yönünde tavsiyede bulunabilir ya da sorunun soruşturma amacıyla bağdaşmadığı şeklindeki itirazınızı ifade tutanağına şerh düşürtebilirsiniz. Sizin için bir değeri olmayan soru, bir başkası ya da soruşturma makamı için değerli görülebilir. İfade ve sorgu sırasında yasak olan şey sanığın özgür iradesinin yok edilmemesidir. Tüm beyanlar özgür iradesine dayanmalıdır. Somut olay bakımından da özgür irade "susma" yönünde kullanılabilir. Müdafii yetkileri bakımından da itiraz şerh düşülür. Müdafiinin ne sorulan soruları belirleme yetkisi vardır ne de soruşturma makamlarını yönlendirme.