Mesajı Okuyun
Old 07-08-2018, 14:56   #6
av__emrah

Alıntı:
Yazan d012uk
Merhaba, benim de karşı taraf vekalet ücreti ile ilgili bir sorum olacak şöyle ki;
Bir apartmanın arsasındaki kamulaştırmasız el atma için 10 daire maliki için dava açıldı. Mahkeme kısa kararda 10 davacının hissesine düşen miktarı ayrı olarak zapta geçti.
Bu durumda karşı taraf vekalet ücreti hesaplanırken her bir davacının payına düşen bedel için ayrı vekalet ücretimi yoksa bedelin toplamı üzerinden tek vekalet ücreti takdir edilir?
Zira her davacının payına 100.000 TL düştüğünü varsayarsak
her bir 100.000 için 10.750 TL'den toplamda 107.500 TL 1.000.000 TL üzerinden 53.950 TL avukatlık ücreti oluşmaktadır.
Teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

Sayın Meslektaşım, sorduğunuz sorunun cevabını bulabildiniz mi? Ben de bu konu üzerinde araştırma yapıyorum fakat kamulaştırmasız el atma ile ilgili herhangi bir Yargıtay kararına ulaşamadım.

Maddi manevi tazminat konulu bir dava ile ilgili olarak Yargıtay'ın şu şekilde bir kararı mevcut;

YARGITAY 21. HUKUK DAİRESİ E: 2012/17265 K: 2013/4872 T: 08.03.2013

Bunun yanında Mecburi dava arkadaşlığı halleri dışında, dava arkadaşlığı ihtiyaridir. (İsteğe bağlıdır.) Buna göre birlikte dava açma hakkına sahip olanlar davalarını birlikte açmak zorunda değillerdir. Bu kişilerden her biri ayrı ayrı dava açabilecekleri gibi, dilerlerse birlikte de dava açabilirler. İhtiyari dava arkadaşlığında, dava arkadaşı sayısı kadar dava vardır, bu davalar birlikte görülür. Mahkeme hükümde her ihtiyari dava arkadaşı hakkında verdiği kararı ayrı ayrı gösterir. Bir taraftaki ihtiyari dava arkadaşları davada haklı çıkarsa mahkeme dava arkadaşları yararına yargılama giderine ve bu arada vekalet ücretine hükmeder. Bu halde her dava arkadaşı yararına hükmedilen yargılama gideri miktarı hüküm fıkrasında açık biçimde her dava arkadaşı için ayrı ayrı gösterilmelidir. Davacı taraftaki ihtiyari dava arkadaşları davayı kazanırsa, mahkemece kendini vekil ile temsil ettirmiş olan her dava arkadaşı yararına kendisine ilişkin bölüm üzerinden ayrı vekalet ücretine hükmedilmesi gerekir.

Bu açıklamalardan olarak davacılar yararına hükmedilen manevi tazminat miktarları çok fazla olduğu gibi davacılar tarafından ödenen peşin harç ve ıslah harcının iadesine karar verilmemesi ayrıca aralarında ihtiyari dava arkadaşlığı bulunan davacıların her biri için ayrı ayrı kabulüne karar verilen maddi ve manevi tazminat miktarları üzerinden yine ayrı ayrı avukatlık ücreti takdiri yerine davacıların tümü için hükmedilen toplam tazminat miktarı esas alınarak yapılan hesaplama ile davacılar zararına eksik avukatlık ücretine karar verilmesi usul ve yasaya aykırı olup bozma nedenidir.