Mesajı Okuyun
Old 15-10-2008, 17:50   #15
burcu akar

Birde bu konuyla ilgili şöyle bir görüşümü eklemek istiyorum. Stajyer avukatlar staj süresince sağlık güvencesine kavuşturulmalıdır. Stajyerin , staja kabul tarihinden itibaren Emekli Sandığına ( Yeni düzenlemeye göre Sosyal Güvenlik Kurumuna) kaydı yapılmalı , sigorta primleri hakim ve savcı stajyerlerine uygulanan yönteme paralel olarak ilgili kurumca TBB veya ilgili baro tarafından ödenmelidir.
Sosyal Yardım ve Dayanışma Fonu Yönetmeliği 15. maddede : “Avukat stajyerleri Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu kararıyla fondan yararlandırılabilir “ denmektedir. Bu hükümdeki belirsizlik derhal giderilmeli ve avukat stajyerleri de bu fonun kapsamına kesin olarak alınmalıdır. Böyle bir fondan avukat stajyerlerini yararlandırmama ihtimali bile kesinlikle kabul edilemezdir.Ayrıca 15.meede de şöyle bir değişiklik yapılması sanırım daha doğru ve yararlı olacaktır kaanatindeyim: MADDE 15: Staj süresince, baroların yönetim kurulları tarafından tespit edilecek ücretler stajyer avukata ödenir. Staj süresince stajyer avukatın hastalık, iş kazası, maluliyet sigortası ödenir.