Mesajı Okuyun
Old 01-10-2002, 09:18   #1
bulpak

Soru Deprem Yardımı

1998 yılında Adana-Ceyhan'da meydana gelen depremde babamın da üye olduğu kooperatif binası yıkıldı. Bina tam olarak bitmediği için (%95'i tamamlanmıştı) ruhsat alınamamıştı. Sadece noter çekilişi ile daireler belirlenmişti. Bu yüzden deprem sonrası devletten herhangi bir yardim alinamadı. Müteahhit de daha onceden tüm mal varlığını oğlunun uzerine geçirdiği için ondan da kanunen bir şey alınamadi. Tüm emekli ikramiyesini kooperatife yatırdığı için şu an hala kira da oturmaktadır. Araştırdığıma göre 1992 Erzincan depreminde de aynı durumlar söz konusu olmuş ve o dönemin valisi Recep Yazıcıoğlu devletten yardım alabilmek için kooperatiflere yönelik özel bir kanun çıkarttırmış. Aynı şekillde 1999 Marmara depremi sonrası da benzer bir kanun var. Ancak ilk kanun yürürlülüğe girdikten itibaren 6 ay geçerli son kanun ise 1999 yılından itibaren geçerli. Aradan 4 yıl geçmiş olmasına rağmen devletten böyle bir yardım alabilme gibi bir hakkımız var mı? Bu konu ile ilgili olarak ne yapabiliriz, nerelere başvurabiliriz? Teşekkürler