Mesajı Okuyun
Old 13-07-2010, 09:54   #9
KARAKÜLAH

Alıntı:
Yazan sofi
Herkese merhaba.( Çok kişinin okuması ve yorum yapmasını umarak başlıyorum.) Ben istanbul üniversitesi son sınıf öğrencisiyim. Tabiki herkesi olduğu gibi beni de bitirme telaşı sardı. Aslında az çok ne yapmak istediğimi belirledim. Ancak şimdi de acaba kabul edilir miyim korkusu başladı.3 senemin ortalaması 2.60. Kasım ALES ten de bugün öğrendiğim üzere 89 almışım. Acaba bu durumda, ve en iyi ihtimalle ortalamamı 2.75 civarına getirerek Bilgi Üniversitesine yada Galatasaray Üniversitesine kabul edilebilir miyim?Marmara Üniversitesinin şartlarını bilen var mı, ya da dışardan öğrenci almayı tercih edip etmediklerini? Duyduğuma göre, mülakat da çok önemliymiş. İngilizcem de iyi seviyede bu arada. Mülakatta nasıl sorular sorulur?Aslında en çok dert ettiğim konu ortalamam fikirlerinizi bekliyorum. Teşekkürler.

Sayın Sofi,
Bilgi üniversitesi yüksek lisans öğrencisiyim,
Ales puanınız gayet iyi. İstanbul üniversitesinde ales in %50 si alınıyor. ayrıca okulun yaptığı dil sınavı da gayet kolay onun da sanırım %15 i alınıyor. Not ortalaması maalesef sadece %15 etkiliyor (bence en önemli kriter olmalı) İstanbul üniversitesine neden başvurmayı düşünmüyorsunuz? Bence tek kötü yanı derslerin gündüz olması.
Bilgi üniversine gelince burslu olarak kabul edilmeyi düşünmediğiniz takdirde not ortalamasının fazla bir önemi yok. mülakatta kendinizi iyi ifade etmeniz, hocaların kafasında bu öğrenci hedeflerini çizmiş, azimle o yolda ilerliyor düşüncesini oluşturmanız kabul için en büyük faktör. Mülakatta marmaradaki gibi bilgi sorusu sorulmuyor. daha çok neden bilgiyi tercih ettiniz biz sizi neden seçmeliyiz, neden yüksek lisans gibi sorula soruluyor.
Başarılar