Mesajı Okuyun
Old 21-07-2003, 22:35   #1
Kuzey

Varsayılan Bir Avukat Arıyorum

Yeni çıkan medeni kanun ve aile hukukundaki gelişmelerle ülkemizdeki avukatlık sisteminin de bazı yeniliklere girmesi gerektiğini düşünüyorum..

Bunu bu foruma yazılan son üç konu ile pekiştirerek biraz açmaya çalışayım.

Bu forumdaki 3 farklı kişi.

Biri bayan. Boşanmayı düşünüyor. Nereye danışması gerektiğini bilmiyor. Bir arayış içinde. Ama boşanmaya da tam karar vermiş değil. Bir danışman bulmaya çalışıyor.

ikinci örnek bir bay. eşi çocuğunu alıp gitmiş. Ayrılar ama henüz boşanmamış. davaya vakit var. Ancak içi kıpır kıpır. Tam anlamıyla net cevaplar alamadığı için feryat ediyor..

üçüncü de ben. Boşanalı 3 yıl olmuş. her türlü hukuksal yükümlülüğünü yerine getirdiğini iddia eden ancak çocuğuna bir türlü ulaşamayan ve hakkının gaspedildiğini öne süren. Gerekli cevapları bulamayan. Bunun için alıp medeni kanunu falan ezberleyen. avukatlığa bürünen..

Peki Avukat, hakim arkadaşlar..

bizler gibi binlerce örnek var. herkes ne yapacağını bilemiyor ama danışacak kimse yok. Öyle rastgele de avukata gidilmez ki. Kulaktan duyma, tavsiyeyle hareket ediyoruz.

Olayları biraz daha yapıcı yönüyle ele alan, yerine göre psikolog gibi çalışan, yada avukatlığın ve psikolojinin aynı büro içinde olduğu önce danışılan, sonra gerekli görülürse hukuksal işlemlerin aynı yerden yapılacağı bir hizmet olsa..

Amacın önce evliliği kurtarmak, gerekiyorsa psikolojik bir tedavi ve telkine yöneltmek olduğu..Eşlerin beraber gidebilecekleri ilk danışmanlık bürosu olsa.

Hatta boşanma davası açılmadan önce bu tip bir danışma hizmeti alma zorululuğu olsa. iki kişi aynı anda o odada derdini anlatsa..Hakim önünde değil. Psikolojik bir iki seans zorunluluğu olsa.. Bunu almadan boşanma davası bile açamasa. Ve burdaki raporlar bu davada geçerli olsa. Çocukları arada bırakmadan, onları sefil etmeden, iki tarafı da mantıklı olarak yola getirse. Birçok evlilik o odada bile kurtulabilir.. En azından bu kadar büyük anlaşmazlıklar çıkmaz.

Hatta avrupada olduğu gibi evleneceklerin önce bir danışmana gitmesi gibi. (orda nasıl evlenecekleri rahip karşılarına alıp dinliyor, ona göre karar veriyorsa).. Medeni kanunun belli hükümleri onlara anlatılsa. Evleniyorsunuz ama bakın böyle bir anlaşmaya imza atıyorsunuz dense.

Hem psikologlar kazanır. Hem avukatlar kazanır. Hem aileler kazanır. Hem en önemlisi çocuklar kazanır.

Evlenen evlenir.. Ayrılacaksa ayrılırlar. Ama nedir bu husumet.. Ya kaçırıyor ya kaçırılıyor.. millet sağa sola saldırıyor. Çocuğun bir kolunda annesi bir kolunda babası çekiştirip duruyor.... Eee bu çocuk öldü zaten bitti o an.. Hayatı boyunca taşıyacağı izleri aldı o yaşta..

Kızımı almak kolay belki elimdeki kanıtlarla. Ama onu böyle bir ortamda bulundurmaya korkuyorum. KORKUYORUM.. Anlıyor musunuz ? Kızıma zarar vermekten korkuyorum. Böyle bir şeyi yaşamak, yaşatmak istemiyorum.. Bu nedenledir ki haklarımı bile savunamıyorum..

Ben bir avukat arıyorum. Vekalet vermeye de hazırım. işi güzellikle, korkutmadan, kaçırmadan, çocuğu çekiştirmeden, zorlamadan ikna yoluyla, annesiyle de konuşarak ortak bir rıza oluşturarak ve mahkeme kararıyla velayeti alacak, çocuğun geleceğini düşünerek, sadece iş için değil, allah rızası için de yapacak bir avukat arkadaş arıyorum. "söyledikleriniz ışığında, kanıtlarla ve şahitlerle şu süre içinde şunları yaparım, şunları yapamam diyen, faturayı baştan çıkartıp ve sonunda da verdiği söze sadık kalacak, söylediklerini yapacak ve ücretini alacak" Sonradan şöyle oldu, böyle oldu diyip mazeretler sunmayacak, işim vardı, hastaydım, yetişemedim, ah unnutmuşum demiyecek, HATTA KONUYU İNCELEYİP, ARAŞTIRIP "YOK AKADAŞ SEN BU KONUDA HAKSIZSIN BEN BU DAVAYI ALMAM." diyecek 1 avukat arıyorum..

Hatta sadece bir avukat da yetmiyor. Bir psikolog da arıyorum. Ne yapmam gerektiğini de bilmiyorum. Kızımı alsam bir dert.. almasam bir dert.. Orda bıraksam, ne haliniz varsa görün desem. yazık..Böyle birşeyi de yapamam.. Almaya kalksam elinden tutup getirebileceğim bir durumda da değil ki..

Kanunlar açık belki. Ama en önemlisi HAKİMİN taktir hakkı. Kanun ezberlemekle olmuyor ki bu iş. Mahkemede nasıl oluyor..? Benim gördüğüm hiçbir avukat hakimle benimle konuştuğu gibi konuşmadı. Hakim izin vermedi çünkü. kestirip attı.

Bunun bir yolu yordamı, insancası, medenicesi yok mudur arkadaşlar.

Ya da var da biz mi bilmiyoruz.. ?

saygılar...