Mesajı Okuyun
Old 04-06-2013, 08:08   #9
Baris.Ozkan

Hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı, kurulan hükmün sanık hakkında hukuki sonuç doğurmamasını ifade eder.Bu nedenle hukuki sonuç doğurmayacak ve niteliği itibariyle bir mahkumiyet kararı olmayan hükmün, daha sonra verilecek hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararına engel olmayacağını düşünüyorum.

Sanığın denetim yükümlülüklerine aykırı davranması nedeniyle hüküm açıklandığında, hükümdeki hapis cezasının ertelenmesine veya seçenek yaptırımlara çevrilebileceği belirtilmiştir.Erteleme halinin de sonraki hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararına engel olacağını düşünmüyorum bu nedenle açıklanması geri bırakılan hükmün, kasıtlı suçtan mahkum olunan ikinci mahkumiyetin açıklanmasının geri bırakılmasına engel olacağı yönünde bir genelleme yapılamayacaktır.

Son olarak denetim süresi içerisinde kastılı suç işlemeyen sanığın daha sonra bir kasıtlı suç işmesi halinde yeniden hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı verilebileceği açıktır.Bu sanıklara sınırsız suç işlemeye hakkı vermemekte olup, hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı verilebilmesi için Mahkemede sanığın yeniden suç işlemeyeceği yönünde kanaat oluşması gerekmektedir.