Mesajı Okuyun
Old 07-02-2007, 03:37   #10
Cest la vie

Yasin'cim sizin de ayni problemi yasadiginizi bilmiyordum. Ama tabii Turk aksani sizde de dogal olarak bulundugu icin, oyle oldugunu kolaylikla tahmin edebiliyorum.
Dedigin gibi kola, sprite, getorade gibi icecekler suyla ayni fiyat oldugu icin biraz da olsa rahatliyoruz. Hem yasasin self servis free refill icecekler!

Bu arada kisa bir ani da yazayim konuyla ilgili. Burda soguk iceceklerin genel ismine 'soda' diyorlar. Bizim bildigimiz soda, mineral water(eyvah yine water) olarak geciyor. Ayrica cogu yerde sadece ilk alirken para veriyorsun, sonra istedigin kadar doldur, ic, dok, karistir, etrafa sac, kimse umursamiyor. Tam bizlik yani.

Ilk geldigimde bu genel ismin 'soda' oldugunu bilmiyordum. Ilk basta oryantasyon programi icin bir ayligina Kaliforniya'ya gitmistim ve o programda benimle birlikte bir Turk daha vardi. Sagolsun bana cok yardimci oldu, yabanci gelen herseyi baskasina rezil olmadan sadece ona rezil olma riskiyle ogrendim.

Ilk bulustugumuzda, yemek yemeye gittik bir yere. Neyse siparisi verdi, sonra 'bir de 2 SODA' dedi. Ben tabii bilmiyorum bu soda bizim bildigimiz soda degil. Dondum 'ya bana keske soda yerine kola soyleseydin' dedim. Guldu, durumu anlatti-neyse ki o da ilk geldiginde ayni seyleri yasamis oldugundan cok fazla dalga gecmedi.